Městské byty v Bohumíně se připojují na nový teplovod

Bohumín - Ačkoliv venku teploty stoupají ke třicítce, obyvatelé ve více než 150 bytech v Bohumíně řeší už další topnou sezónu. Plynová kamna jim tam město mění za ústřední topení napojené na elektrárnu v Dětmarovicích. Domácnosti by tak měli ušetřit tisíce ročně. Město to bude stát sedmdesát milionů i kvůli tomu, že musí měnit i celé dispozice svých bytů.

Václav Bukovský žije v jednopokojovém bytě v Bohumíně. Ještě před měsícem se sprchoval téměř uprostřed kuchyně hned vedle sporáku. Teď má v bytě řemeslníky, prach a přišel o balkón, kde bude mít konečně koupelnu. To vše kvůli novému ústřednímu topení. Věří ale, že ústřední topení byt lépe vytopí a zanikne i plíseň, která se v minulosti objevovala.

Podle Lucie Balcarové, mluvčí bohumínské radnice, by domácnosti mohly ušetřit za teplo při průměrné roční spotřebě až 4000 korun. Do tří let by teplem z elektrárny v Dětmarovicích mělo topit 4000 domácností v městských bytech.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Nový teplovod dokončili ve městě před dvěma roky. Za půl miliardy ho postavil ČEZ. Město tak mohlo zrušit ve svých domech kotelny a slibovalo velkou úsporu obyvatelům. Ale za teplo z Dětmarovic zatím platí víc než Orlová. Tam totiž domácnosti zaplatí ročně průměrně o dva tisíce míň.

Město doufá, že by cena mohla klesnout díky nižší ceně uhlí a po připojení všech městských bytů.