Bylo to nejkrásnější mistrovství, vzpomínají na Helsinky po třiceti letech atleti

Čejkovice - Do Čejkovic se sjeli českoslovenští atleti, kteří před třiceti lety na historicky prvním Mistrovství světa v Helsinkách pod širým nebem překvapili svými úspěchy sportovní svět. Československá výprava totiž v zemi tisíců jezer vybojovala devět cenných kovů.

Helsinskému mistrovství patří v pomyslné kronice československé atletiky čestná stránka. Tehdejší výběr skončil v medailovém pořadí hned za Spojenými státy americkými, Sovětským svazem a východním Německem. Hrdinové z Finska se po třiceti letech znovu setkali, jen prostředí stadionu vyměnili za vinný sklípek.

„Nejhezčí zážitek z Helsinek byl, když jsem stál na té bedně se zlatou medailí, tleskalo mi osmdesát tisíc diváků, k tomu hrála hymna. To bylo to nejhezčí, co jsem zažil,“ zavzpomínal mistr světa v hodu diskem Imrich Bugár.

Rozhovor s Imrichem Bugárem a Helenou Fibingerovou (zdroj: ČT24)

Medailové vzpomínky si bývalí reprezentanti připomněli i ze záznamu a znovu se mohli radovat. Stejně, jako když před třiceti lety na čtyřstovce vedle suverénní Jarmily Kratochvílové, zbytek závodního pole pokořila i stříbrná Táňa Kocembová.

„Pro mě to bylo nejkrásnější mistrovství světa. Získala jsem tři medaile, navíc na stejném místě, kde Emil Zátopek vybojoval dokonce tři zlaté medaile. Když jsem šla po dráze, diváci na mě pokřikovali Zátopek, Zátopek,“ řekla světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Rozhovor s Jarmilou Kratochvílovou a Taťánou Kocembovou (zdroj: ČT24)

Na světovém šampionátu v roce 1983 v Helsinkách získalo Československo devět medailí. O jejich potvrzení o rok později na Olympijských hrách v Los Angeles sportovce připravil politický bojkot her.

Medailové úspěchy Československa na MS v atletice 1983

Zlaté medaile

Imrich Bugár                            hod diskem                  67,72 m

Helena Fibingerová                    vrh koulí                     21,05 m

Jarmila Kratochvílová                 běh na 400 m              47,99 (světový rekord)