AVÍZO: Memoriál generála Custera ve Všeticích na Benešovsku

Od 15. do 17. srpna se ve Všeticích na Benešovsku uskuteční Memoriál generála G. A. Custera - přehlídka jezdeckého umění i síly, zdatnosti a oddanosti koní. Po louce se tam budou jako na „Divokém Západě“ prohánět švadrony kavaleristů. Povede je duchovní otec celé akce, herec Václav Vydra.

Zdroj: ČT24 Autor: Foto z archivu pořadatelů

S nápadem uspořádat letní tažení kavalerie přišla parta nadšených jezdců před 13 roky. „Chtěli jsme na vlastní kůži zažít to úchvatné, romantické a strhující, co jsme znali z mayovek,“ zavzpomínal Václav Vydra. Romantika „žlutých šátků“, které ve filmech nosili američtí vojáci vyjíždějící na pomoc indiánům utlačovaným tlupami banditů, byla podle něj na hony vzdálena skutečnosti. „Lákala nás ale především sounáležitost a souhra jezdců a koní. Memoriál proto nemá evokovat historické souvislosti,“ dodal Václav Vydra. Prvního ročníku akce se zúčastnilo asi 15 jezdců, v posledních letech jich přijíždí 150 až 200.

Memoriál generála Custera
Zdroj: ČT24
Autor: Foto z archivu pořadatelů

Memoriál se koná už potřinácté a jeho scénář je víceméně daný. Pozvánkou pro diváky bude tažení kavalerie městem Benešov, které se uskuteční 15. srpna. Poprvé takto jezdci vyjeli do ulic města při 10. ročníku akce. „Uspořádali jsme tehdy průvod Prahou, ze Stromovky na Císařskou louku jelo 100 koní za plného provozu, s policejním doprovodem, přes Staroměstské náměstí, Mánesův most, Kampu, Smíchov. Byl to úžasný zážitek nejen pro diváky, ale i pro nás,“ řekl Václav Vydra.

V pátek 16. srpna se uskuteční ve Všeticích trénink švadron. Hlavní program bude v sobotu 17. srpna, začne budíčkem a nástupem jednotek, následovat bude přehlídka a manévry švadron. „Pro diváky je to zajímavý a strhující pohled. Akce nebyla původně koncipována jako divadlo pro diváky, ale jako zábava a zážitek pro jezdce a koně, rychle se to ale prolnulo,“ připomněl Václav Vydra. Kromě tradiční vyjížďky kavalerie jsou proto součástí akce také jezdecké hry, třeba parkúr, jízda zručnosti nebo sekání šavlí do melounů. V době nepřítomnosti kavalerie bude diváky na louce bavit skupina „pěšáků“, kteří zůstanou v táboře a sehrají potyčku z období indiánských válek.

Memoriál generála Custera
Zdroj: ČT24
Autor: Foto z archivu pořadatelů

Generál Custer, který se stal symbolem indiánských válek, měl u Little Bighornu 210 jezdců. „Docela by se mi líbilo, kdybychom při memoriálu někdy tohoto počtu dosáhli,“ poznamenal Václav Vydra.

Prvních deset ročníků Memoriálu generála G. A. Custera se konalo v Hněvšíně u slapské přehrady. Poslední dva ročníky akce hostila Moldava na Teplicku. Letos se kavalerie vrátila do teritoria „Střed“, tedy do středočeských Všetic.

Jaroslava Tůmová, Posázaví

/*json*/{"map":{"lat":49.820265094155,"lng":14.55207824707,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.79085103113,"lng":14.514999389648,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/