Na koncertu Iggyho Popa prodělal Frýdek-Místek tři a půl milionu

Frýdek-Místek – Po koncertu Iggyho Popa ve Frýdku-Místku zůstala tři a půl milionová ztráta v městském rozpočtu. Červnový koncert punkrockového veterána byl ze strany městské kulturní organizace odvážným promotérským tahem, který ale nevyšel. Přišlo málo lidí a městská pokladna si připsala ztrátu. Rada Frýdku-Místku v tom nevidí žádný problém.

Iggy Pop je považován za kmotra všech pankáčů. V deliriu svých začátků bydlel tři měsíce na toaletě ve squatu. V posledních letech si vydobyl pozici stabilní hvězdy obřích pódií. Právě velkým jménem se chtěla blýsknout městská kulturní organizace Frýdku-Místku, když ho v červnu pozvala do sportovní haly.

Video Reportáž Marty Pilařové a Jiřího Loučky
video

Reportáž Marty Pilařové a Jiřího Loučky

Pořadatelé předpokládali, že na koncert přijde pět tisíc fanoušků Iggyho Popa. Dorazila necelá pětina a ta sotva zakryla plochu haly.

Rozpočet akce byl čtyři miliony a ztráta podle informací České televize až tři a půl milionu. V rozpočtu Frýdku-Místku je to podobná částka, za jakou celý rok zametají chodníky nebo podporují hokejový dorost. Šéf kulturní organizace se o místo ale bát nemusí.

„Vedení města posuzuje ředitele společnosti na základě dlouhodobých výsledků, ne na základě úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých akcí,“ uvedla Jana Matějíková, mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku.

Ztrátu z koncertu město vykryje ziskem jiných příspěvkových organizací. Námitky opozičních zastupitelů vyzněly do ztracena.

„My jsme během kampaně podle mého názoru neudělali chybu nikde. To, proč byla návštěvnost nižší, je podle mě výsledek rizika,“ uvedl Petr Slunský, ředitel, Sportplex s.r.o.

Riziko při pořádání podobných akcí připouští i zkušení promotéři. David Gaydečka pozval Iggyho Popa do Prahy před čtyřmi lety. Frýdečtí podle něj riskovali dost. I tím, že koncert platili sami, bez generálního sponzora.

„Poslední červnový víkend byl hodně nabitý. Jen v Praze koncertoval Eric Clapton, Portishead, Paramore, Cocorosie, my jsme měli United Islands,“ uvedl hudební promotér David Gaydečka.

Sportplex už letos do Frýdku-Místku žádnou velkou hvězdu zvát nebude a všichni radní města aktuálně čelí policejnímu obvinění z korupce.