Carola Bauckolt přednášela při příležitosti nadcházejích Ostravských dnů nové a experimentální hudby

Ostrava - V neděli začne v Ostravě festivalová část Ostravských dnů nové a experimentální hudby. Už několik dní ale běží přednášky skladatelů, kteří představují svou hudbu pětatřiceti studentům z šestnácti zemí. Se svou prací studenty seznámila i německá skladatelka Carola Bauckolt.

Hudbu spojuje s výtvarným uměním a divadlem, v jejich skladbách jsou často hlasité zvuky a v koncertních síních používá běžné předměty, které tam na první pohled nepatří. Jak sama říká, hudbu ani jinak dělat neumí. Carola Bauckolt z Kolína nad Rýnem představila svou tvorbu mladým skladatelům.  

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

„Snažím se přenést to, co poslouchám každý den, mé každodenní životní zkušenosti do hudebních nástrojů, spojit to, protože je vzrušující hrát věci, které slyšíte každý den v koncertním sále, hrát je na hudební nástroje,“ uvedla Carola Bauckolt.

Německá skladatelka se snaží spojovat věci, které vidí a slyší. Příkladem je třeba její skladba Helikoptéra, kterou v rámci ostravských dnů posluchačům představí.

„Když se podíváme do historie, tak ženy skladatelky v ní moc nefigurují. V tomto čase je to už úplně normální a zajímá mě i ženský pohled na skladbu, jak to vnímá žena, jak komponuje, co při tom prožívá,“ uvedl Anton Jaro, student kompozice v Bratislavě.

Ostravské dny se letos konají už posedmé. Představí se na něm třeba poslední z generace nové newyorské školy Christian Wolf nebo Hana Kotková. Festival je jedním z největších na světě svého druhu.

Skladba Helikoptéra od Caroly Bauckolt v podání Janáčkovy filharmonie zazní na zahajovacím koncertu Ostravských dnů už tuto neděli v Domě kultury města Ostravy.