V kauze exšéfa Tatry vypovídal Štefka. O úplatku nic neví

Brno - Bývalý šéf armádního Generálního štábu Pavel Štefka údajně nevěděl, že se na zbrojařském veletrhu Idet 2009 sešli šéf automobilky Tatry Kopřivnice Ronald Adams s náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem. Štefka přitom tehdy pracoval pro Tatru jako jeden z jejich vrcholných funkcionářů a na stánku firmy byl. Neví nic o tom, že by Adams nabízel Bartákovi úplatek za to, že náměstek zajistí firmě státní zakázku. Podle Štefky Tatra Kopřivnice nemá žádné černé fondy na úplatky. Řekl to dnes před Městským soudem v Brně, kde se koná proces s Adamsem.

„Nevzpomínám si, že bych tehdy pana Bartáka na stánku Tatry viděl. Díval jsem se i do svých poznámek z veletrhu a žádnou poznámku v nich o tom nemám,“ vypověděl Štefka. V té době přitom pracoval jako ředitel sekce mezinárodních ochranných programů automobilky, patřil k nejvyšším manažerům firmy a na Idetu se setkával s nejdůležitějšími funkcionáři. Jednal například se zástupci Polska a Alžírska. U Tatry Štefka působil v nejrůznějších vrcholných manažerských postech až do května letošního roku.

Bývalému šéfovi kopřivnické automobilky Adamsovi hrozí za korupci až pět let vězení. Podle obžaloby nabídl Bartákovi úplatek až dvacet milionů korun v souvislosti s navýšením armádní zakázky pro Tatru. Podle záměru měla firma státu dodat okolo pěti set vozidel. Šlo o investici za půl miliardy korun. Adams vinu odmítá. Procesu se v současné fázi neúčastní.