Obcím chybějí dětští lékaři

Moravskoslezský kraj - O místo pediatra nemá nikdo zájem například ve Štěpánkovicích na Opavsku, kde žije přes tisíc dětí. Dva roky pak marně shánějí dětského lékaře v Raspenavě na Liberecku. Právě v tomto kraji mají podle statistik ministerstva zdravotnictví vůbec nejméně dětských lékařů. 

Dětskou lékařku měla Monika Mikulenčáková za rohem. S malým synem chodila na povinná očkování a preventivní kontroly. Lékařka odešla do důchodu a náhradu za ni se nedaří sehnat. Bez pediatra zůstalo přes tisíc dětí.  

Video Reportáž Terezy Krumpholzové
video

Reportáž Terezy Krumpholzové

Ordinace dětské lékařky ve Štěpánkovicích je už třetí týden prázdná. Do výběrového řízení na nového lékaře se ale nikdo nepřihlásil.

V okolních obcích sice dětští lékaři jsou, většina z nich má ale kartotéky plné a pro další malé pacienty v nich není místo.

A podobně jako na Opavsku jsou na tom i jinde. Například v Raspenavě na Liberecku jsou bez dětského lékaře už dva roky. Přes dvě stě padesát místních dětí za ním musí dojíždět.

„Nejsme schopni sehnat nikoho, kdo by k nám šel. Do malé podhorské vesnice se nikomu nechce,“ uvedl Jaromír Hanzl, místostarosta Raspenavy.

Obce a města už dnes nemají povinnost zajistit svým obyvatelům lékařskou péči. To spadá do kompetence zdravotních pojišťoven. Podle nařízení vlády musí mít pediatra i praktického lékaře v dosahu třicet minut.

„Pokud mají lidé pocit, že tato doba není dodržována, tak mohou kontaktovat svou pojišťovnu, která by měla sjednat nápravu,“ uvedla Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

V případě Štěpánkovic se pojišťovny brání tím, že za půl hodiny lidé dojedou hned k několika jiným lékařům. Statistiky o tom, kde všude praktičtí lékaři a pediatři chybí, stát nemá. Čísla ale ukazují, že nejméně lékařů je v Libereckém kraji, nejvíce naopak v kraji Středočeském.