Projeví se miliardy investované do ekologie?

Moravskoslezský kraj - Průmyslové podniky za poslední roky investovaly miliardy korun do ekologičtější výroby. Snížit množství emisí mají možnost i lidé ve svých domácnostech, a to díky dotacím na nový kotel. Jejich prostřednictvím už kraj spolu s ministerstvem životního prostředí rozdal sto šedesát milionů korun.

Smogová poklička je v létě spíše neobvyklá, ale ne nemožná. V zimních měsících je tento stav nevyhnutelný. Průmyslové podniky proto musí snižovat množství emisí, které do ovzduší vypouští. ArcelorMitall letos začne s odsiřováním koksovny a energetiky.

„V rámci odsíření teplárny došlo také k modernizaci filtru, který odstraňuje prach z provozu,“ uvedl Tomáš Mosler, specialista ochrany životního prostředí, ArcelorMittal Ostrava.

„V loňském roce jsme dosáhli historicky nejnižší hodnoty emisí prachu v huti vůbec. Bylo to 584 tuny, což je sedmdesáti procentní snížení proti stavu před deseti lety,“ informovala Barbora černá Dvořáková, mluvčí ArcelorMittal Ostrava.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Celkem dvanáct investic do snížení prašnosti za více než dvanáct a půl miliard korun rozjíždějí Třinecké železárny. První znatelné výsledky na stavu ovzduší by mohly být už letos v zimě.

Železárny by tak chtěly postupně snížit objem vypouštěných prachových částic snížit o třetinu. Stejně jako průmyslové podniky můžou emise omezit i domácnosti. Lokální topeniště jsou totiž podle kraje v některých obcích mimo průmyslová centra hlavním zdrojem znečištění ovzduší. Lidé tak mají už čtvrtou možnost zažádat si o dotace na nový kotel. Kraj dostal zatím přes šest set čtyřicet žádostí.

Limity polétavého prachu se častěji překračují od podzimu až do jara. Nejhůře se dýchá na Karvinsku a Ostravsku.

V loňském roce se smog objevil už v říjnu. Kdy se města zahalí do prachu letos, nikdo nedokáže odhadnout. Stejně tak se ani neví, jak moc pomůžou ekologičtější kotle nebo investice průmyslových podniků.