Výbuch plynu poničil bytový dům v Havířově

Havířov - V Havířově na Karvinsku explodoval dnes ráno obytný dům. Výbuch zničil dva byty v nejvyšším patře. Hasiči evakuovali tři desítky obyvatel. Pravděpodobně mohlo jít o explozi plynu. Policisté ale prošetřují i další verze. Část domu se zřítila. Trosky prohlédli speciálně vycvičení psi. Jejich psovodi vyloučili, že by v bytech někdo zahynul. Podle policie a majitele domu, společnosti RPG, byly oba byty neobydlené. O neštěstí informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Výbuch v bytě ve čtvrtém patře zděným bytovým domem otřásl v 07:30. Poškodil i sousední byt, část obvodových zdí úplně chybí. Suť z nich je rozmetána po okolí do vzdálenosti několika desítek metrů. „Pravděpodobně se jednalo o výbuch plynu. Sutiny prohledali hasiči s termokamerou, ale ještě je pro jistotu prohledávají speciálně vycvičení psi,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Výbuch plynu v Havířově
Výbuch plynu v Havířově

 „Ležel jsem na posteli a díval se na televizi. Najednou zazněla ohlušující rána, barák se otřásl. Myslel jsem si, že do domu narazilo auto,„ řekl jeden z evakuovaných Michal Botka. Doběhl k oknu a na levé straně o tři vchody dál viděl oblak prachu. “V tu chvíli mi bylo jasné, že explodoval barák. Utíkal jsem ven a bouchal na ostatní sousedy," popsal situaci.

Jeho známý Jiří Němec, který bydlí ve vedlejším domě, si nejprve myslel, že jde o důlní otřes. „I náš barák se úplně otřásl. K tomu ale byla ta velká rána. Po chvíli mi došlo, že to otřes být nemůže," řekl Němec.

Výbuch plynu v Havířově
Výbuch plynu v Havířově

Hasiči ze čtyř vchodů obytného bloku domů evakuovali 27 lidí, mezi nimi dvě děti. Také se snaží zajistit stěny budovy proti dalšímu zřícení. Místo prohlédl statik. Ten už rozhodl, že nejvíce poškozená část bloku domů je nyní neobyvatelná. Domů se pravděpodobně nevrátí ani obyvatelé bytu z vedlejšího vchodu, který se zničenými byty sousedí. „Tam je poškozená spojovací stěna," řekla zpravodaji na místě neštěstí mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Do domu ale zatím statik nikoho nepustí. Hasiči nejprve musejí shodit nestabilní části konstrukce. Budou také muset demontovat čtvrtinu střechy domu, která nyní bez části obvodových stěn visí ve vzduchu bez podpory. „Pak se statik do domu znovu vrátí a rozhodne o dalším postupu," řekla policejní mluvčí.

Výbuch plynu v Havířově
Výbuch plynu v Havířově

Mluvčí společnosti RPG Petr Handl řekl, že náhradní ubytování zatím hledají pro osm lidí. Sedm z nich bydlelo v poškozeném vchodu, jedna žena v sousedním. „Tato žena a jedna tříčlenná rodina z poškozeného vchodu se nakonec uchýlí k příbuzným. V ubytovně budeme zajišťovat nocleh pro čtyři osoby," řekl Handl.

Domů se z této skupiny po nutných opravách podle něj vrátí jen žena, která bydlí v nejvyšším patře nepoškozeného vchodu a sousedí se zničenými byty. „Ostatním jsme nabídli trvalé přestěhování v rámci Havířova. Souhlasili s tím. Pokud budeme dům opravovat, potrvá to měsíce. Nechceme, aby lidé tak dlouho bydleli v nějakém provizoriu,„ uvedl. O osudu obyvatel dalšího vchodu ještě nebylo rozhodnuto. „Čekáme na stanovisko statika, zda se budou moci vrátit. Pokud by to nedoporučil, ubytování by potřebovalo dalších 14 lidí,“ řekl Handl. Podle něj zatím není jasné, zda se poškozená část domu bude opravovat či bourat.

Video Vstup Lucie Křížkové
video

Vstup Lucie Křížkové

Policie zjišťuje, co mohlo být příčinou exploze. Výbuch plynu je jednou z možností. „Kriminalisté zjišťují informace. Musíme kontaktovat poslední obyvatele. Zjistit, jestli v bytě nepřebýval někdo nelegálně," řekla Viačková. Možností je podle ní řada. Mezi místními obyvateli, kteří dnes dopoledne postávali v okolí trosek, se hovořilo i o tom, že se v bytě údajně vařil pervitin a explodovala varna.

„Budeme muset počkat na odstranění trosek a sutin. Uvidíme, co pod nimi najdeme. Na místě bude i expert na chemii," řekla Viačková. Dodala, že až bude konstrukce stabilní, trosky prohlédne ještě pes vycvičený na vyhledávání výbušnin.