AVÍZO: Vědecká kavárna Univerzity Pardubice tentokrát o hlavolamech

Studenti Univerzity Pardubice po prázdninách navazují na neformální večery přibližující svět moderní vědy – Science Café aneb Na slovíčko s vědcem a přicházejí s atraktivním tématem „HLAVOLAMY – TAK JAK JE NEZNÁTE.“ První poprázdninová vědecká kavárna se otevře ve středu 18. září v 19:00 hodin v Klubu 29 v Pardubicích.

Všichni si určitě vzpomínají na Rubikovu kostku 3x3x3, ale málokdo už zná její další varianty. Ještě méně lidí zná japonskou tajnou skřínku a jen několik z nich ji úspěšně otevře. Jedinečná příležitost vyzkoušet si některé hlavolamy a zjistit  o nich něco víc se naskytne na přednášce RNDr. Flejberka „Hlavolamy – tak jak je neznáte. Od nejstarších po nejnovější, od nejlehčích po nejtěžší, a všechny můžete vyzkoušet.“

RNDr. Jaroslav Flejberk se řadí mezi nejvýznamnější sběratele mechanických hlavolamů a je uznávaným znalcem společenských her. Jeho sbírka čítá více než 7000 hlavolamů. Matematik Jaroslav Flejberk je také mj. ředitelem rychlostního turnaje ve skládání Rubikovy kostky konaného v Pardubicích. Založil a organizuje tradiční výstavy s názvem HRY A HLAVOLAMY v Praze, letos se koná již 19. ročník.

Science Café - Univerzita Pardubice
Science Café - Univerzita Pardubice

„Viděl jsem a mám ve sbírce různé hlavolamy, ale Rubikova kostka je jen jedna a její fenomén ještě nikdo nepřekonal. Rubikových kostek se od roku, kdy se objevily, prodalo zhruba 350 milionů,“ poznamenal k nejznámějšímu hlavolamu RNDr. Flejberk a pokračoval: „Existuje jen málo hlavolamů, které by byly unikátní jak svým designem, tak i řešením. Ještě méně jich je takových, které by byly vyráběny více než 2000 let na jednom místě. Japonské skříňky s tajným otevíráním - Himitsu Bako - jsou jedním z příkladů.“

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Klub 29  (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) – Začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

Série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci dvouletého projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Zdenka Černá, Univerzita Pardubice