Na ostravské Dny NATO přiletí dva letouny B-52

Ostrava - Dny NATO, které proběhnou koncem září na mošnovském letišti nedaleko Ostravy, obohatí přílet dvou amerických bombardérů B-52H Stratofortress. Jeden letoun si budou moci návštěvníci prohlédnout přímo na zemi, druhý stroj se pak předvede i ve vzduchu. Podle organizátorů akce jde o historicky první letovou ukázku tohoto bombardéru ve střední Evropě. Minulý rok na dvoudenní akci zavítalo 225 000 návštěvníků.

„Možnost letové ukázky B-52 byla prioritou v rámci našich březnových jednání o možnostech letošní účasti se špičkami velení US Air Force Reserve,“ poznamenal Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které Dny NATO pořádá.

Letos v dubnu uplynulo 60 let od okamžiku, kdy letoun B-52, který je označován za symbol studené války, odstartoval z letiště nedaleko Seattlu ke svému prvnímu letu. Rok 2011 je proto nazýván rokem B-52. A právě výročí je jedním z hlavních důvodů, proč americké letectvo své stroje na sever Moravy 22. a 23. září vysílá.

Předvádění bombardéru bude trvat asi 15 minut a bude se skládat ze vzletu, simulovaného taktického manévru, průletu na nízké rychlosti pro možnost fotografování a přistání s brzdícím padákem. Podobná prezentace byla v Evropě naposledy k vidění před třinácti lety, na nejvýznamnější světové air show v britském Fairfordu v roce 1999.

B-52H Stratofortress

Americký bombardér B-52Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 Mach. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů.

Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety.


Oba stroje na Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky dorazí ze základny v Barksdale ve státě Louisiana. Letouny se kromě Dnů NATO zúčastní také společného cvičení se vzdušnými a pozemními jednotkami české armády. „Účast na Dnech NATO je pro nás prioritou, jíž chceme vzdát poctu našim spojencům v České republice a ve střední Evropě,“ vysvětlil Joe Jones, zástupce velitele 307. bombardovacího křídla.

Letecká akrobatická skupina Red Arrows
Zdroj: ČT24

Americké letectvo se letos navíc předvede ve dvou premiérových letových ukázkách. Vedle B-52 budou mít návštěvníci možnost zhlédnout premiérovou ukázku doplňování paliva českých gripenů z americké létající cisterny KC-135.

Na akci bude k vidění celkem 60 vojenských letounů. K dalším atraktivním ukázkám bude patřit například vystoupení proslulé britské akrobatické skupiny Red Arrows, francouzské předvedení dvojice nadzvukových bitevníků Mirage 2000N, italský stíhač Eurofighter Typhoon či švýcarský vrtulník Super Puma.