ČSSD: Hospodaření OKD by mělo projít důkladným auditem

Praha – Vláda by měla připravit dlouhodobý plán k řešení situace v Moravskoslezském kraji a jmenovat zmocněnce pro tento region. Navrhuje to ČSSD. Strana požaduje rovněž provedení důkladného auditu hospodaření firmy OKD a kontrolu toho, zda společnost, která se chystá zavřít Důl Paskov, splnila všechny závazky vůči státu z doby privatizace.

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka považuje riziko rostoucí nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji za jedno z klíčových témat pro politickou reprezentaci.

„Sociální demokracie by byla velmi nerada, kdyby osud horníků byl vyřešen způsobem, kdy na jedné straně majitelé prohlásí, že důl zavřou, a na druhé straně vláda prohlásí, že do soukromé společnosti nedá žádné finanční prostředky,“ prohlásil předseda ČSSD a dodal, že lidé ohrožení ztrátou práce by neměli zůstat uvězněni mezi těmito krajními stanovisky.

„Pokud sociální demokracie získá ve volbách silný mandát, je připravena personálně i finančně posílit všechny instituce, které se zabývají aktivní politikou zaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Pro tento účel chceme použít především prostředky z EU,“ navrhl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Uzavření Dolu Paskov na konci roku 2014 oznámil v úterý majitel OKD, společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu a prostřednictvím firmy BXR ji spoluvlastní český podnikatel Zdeněk Bakala. Podle NWR nebude ve střednědobém výhledu důl konkurenceschopný. NWR nicméně přišla s nabídkou, že je ochotná udržet důl v provozu až do roku 2018 za spoluúčasti státu ve výši 4 až 6 miliard korun.

Vláda Jiřího Rusnoka v demisi se den poté nechala slyšet, že nebude dotovat soukromého vlastníka nebo kupovat Důl Paskov, v němž pracuje téměř 3 000 horníků. Místo toho se kabinet chce soustředit hlavně na starost o lidi bez práce a širší obnovu regionu.

Video Brífink ČSSD k řešení situace v OKD, valorizaci penzí a dalším tématům
video

Brífink ČSSD k řešení situace v OKD, valorizaci penzí a dalším tématům

Sobotka zopakoval, že primární zodpovědnost mají vlastníci, kteří mají zisky z minulých let využít ke stabilizaci OKD. „Pokud sociální demokracie ve volbách uspěje, budeme prosazovat důkladný audit hospodaření společnosti OKD v minulých letech, důkladnou kontrolu privatizačních smluv a závazků, které byly uzavřeny mezi společností OKD a státem,“ vysvětlil stanovisko ČSSD.

Aktivně musí podle ČSSD ale jednat taky stát. Jedním z kroků by mohlo být zřízení funkce zmocněnce, který by měl právo vládě předkládat návrhy týkající se řešení situace v kraji a pomáhal by tak koordinovat vládní politiku v této oblasti.