Ve Znamení koně je jenom jedno dítě, o to více koní

Natáčení druhé řady seriálu o koních a lidech kolem nich je v plném proudu a nálada přímo idylická. Bez zasvěcených rad skutečných koňáků se neobejde ale ani scéna o tom, jak správně čistit stáje.

Odborní poradci jsou součástí každého natáčení v exteriérech Znamení koně II. Jinak by Jarin Havránek alias Oldřich Navrátil mohl udělat ve své stájové instruktáži chybu. A to by byla škoda, Peggy (Josef Vaverka) a Marťas (Martin Donutil) ji totiž potřebují jako sůl. „Bylo mi řečeno, že mám být psychicky nad koněm a to mi asi nejde, takže já jsem pod koněm a proto můžu hrát akorát takového zkouřence,“ popisuje svou roli i vztah ke koním Josef Vaverka. „Myslím si, že naše postavy mají být taková nemehla, která to kolem koní nezvládají, takže my splňujeme geniálně tady tu úlohu,“ doplňuje Martin Donutil.

I Oldřich Navrátil ale přiznává, že se v minulosti koní bál: „Jsou velcí, dovedou kopnout, dovedou kousnout, ale je to překrásné zvíře, takže postupem času ten strach ustupoval a dnes k nim mám respekt. Dneska budeme točit, jak mě kůň kousne, tak uvidíme, jak to dopadne.“ Režisér Milan Cieslar podrobnosti ke kousací scéně neprozradil, cílem každopádně je, aby vypadala věrohodně a aby se Jarin u ní nezranil. „V tom je ten seriál velmi náročný, že nemůžeme vyloučit určitá rizika zranění a zároveň si je nesmíme dovolit,“ vysvětlil s úsměvem režisér a potvrdil, že natáčení s dětmi a zvířaty je opravdu nevyzpytatelné: „Když si člověk dobře vybere děti, tak je s nimi skvělá spolupráce, jsou to skvělí parťáci, dokonce lepší než renomovaní herci, ale vždy je nebezpečná ta kombinace se zvířaty. Naštěstí v tomhle seriálu máme jenom jedno dítě, ale zase tady máme dost koní.“