Petr Lessy chce zpět do čela policie. Je tam ale Červíček

Praha - Městský soud v Praze podle Mladé fronty Dnes zastavil před několika dny stíhání bývalé hlavy policejního sboru Petra Lessyho, který čelil obvinění z pomluvy svých kolegů. Podle svých slov pro Českou televizi nyní Lessy čeká na odůvodnění verdiktu, pokud mu odvolací instance dá za pravdu, že stíhání bylo od začátku nezákonné, hodlá se vrátit do funkce policejního šéfa. Sbor by rázem mohl prezidenty dva, v jeho čele nyní stojí Martin Červíček. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina chce počkat na odůvodnění soudu, a poté celou situaci s oběma řešit.

„Byl jsem vždy přesvědčen, že mé odvolání a obvinění bylo od začátku nezákonné a věřím, že podobně to viděl i odvolací soud. Pokud tomu tak je, tak i vzhledem k právním jistotám… jestliže byl někdo účelově a nezákonně odvolán ze své funkce, měl by se vrátit právní stav před tento krok. To znamená, že já bych se vrátil do funkce policejního prezidenta,“ řekl Petr Lessy pro ČT.

Předesílat svůj další postup, zda by po návratu do funkce rezignoval a uvolnil tak pole působnosti Martinu Červíčkovi, považuje nyní za předčasné. Důležitou roli by podle jeho slov sehrála jednání s ministrem vnitra v demisi Martinem Pecinou. „Určitě mám nějaké představy, ale ty sdělím jako prvnímu ministrovi vnitra. Také počkám, jak se zachová stávající policejní prezident, protože některá jeho vyjádření ze září roku 2012 o jeho funkci a mém případném očištění mě vedou k tomu, abych počkal, jak se k tomu postaví,“ podotkl Petr Lessy.

Odvolací soud zřejmě vycházel z již proběhlého kárného řízení

Rozhodnutí odvolacího soudu ještě Lessy nedostal, ale „netrpělivě“ na něj čeká. Čerpá zatím z portálu justice.cz, kde bylo 9. října v neveřejném zasedání vyhlášeno rozhodnutí v celé věci formou usnesení. „Proto tedy rozhodnutí nemůže být v žádném případě v můj neprospěch,“ usuzuje.

Video Rozhovor s Petrem Lessym
video

Rozhovor s Petrem Lessym

Odůvodnění soudního verdiktu nechce Petr Lessy předjímat, pro ČT ale připomněl, že při řízení vznesli námitku, že v téže věci již bylo s ním vedeno kárné řízení. „To by podle veškeré judikatury mělo být bráno jako řešení, které už dávno bylo na stole,“ míní bývalý policejní šéf.

Pecina se bude řídit odůvodněním soudu, hodlá se sejít s Lessym i Červíčkem

Podle reakce Martina Peciny zatím nikdo neví, jak zní odůvodnění soudu, objevují se pouze domněnky. „Pokud soud řekne, že pan Lessy byl obviněn šikanózně a měl zůstat jako policejní prezident, budu mít v tom okamžiku dva policejní prezidenty, pan Lessy se vrátí do služebního poměru… Já se ale budu muset s pány domluvit, jak budeme pokračovat…,“ prohlásil ministr vnitra v demisi.

Existuje podle jeho slov řada variant, své kroky bude odvíjet od odůvodnění soudního výroku. Může se třeba podle Peciny stát, že odůvodnění soudu nakonec Petra Lessyho přiměje, aby neusiloval o místo policejního prezidenta, stejně tak se třeba může stát, že ministrovi nezbyde nic jiného, než Petra Lessyho vrátit do funkce.

Video Rozhovor s Martinem Pecinou
video

Rozhovor s Martinem Pecinou

Rozhovor s Martinem Pecinou

s 11, 15.10.2013

Reportáž Radka Wiglasze