Přípravy na Dušičky jsou v plném proudu

Moravskoslezský kraj – Památku zesnulých uctí lidé až příští sobotu, přípravy se ale rozbíhají už nyní. Spoustu práce mají před Dušičkami hlavně v květinářstvích a kamenictvích. Nápor zákazníků očekávají i v sousedním Polsku, kam míří kvůli nižším cenám každý rok tisíce Čechů.

Už více než dva týdny připravují aranžérky jednoho z olomouckých květinářství věnce a vazby na hřbitovní výzdobu. Poptávka je prý jak po lesních materiálech kombinovanými se sušenými květy, tak po tradičních krepových chryzantémách. Na novinky si údajně letos zákazníci nepotrpí. „Pracujeme od rána do večera. Někdo namotává věnečky, někdo zdobí,“ uvádí květinářka Lenka Zamykalová.

Na nákupy dušičkového zboží jezdí řada lidí i za hranice, nejčastěji do Polska. Ozdobné květináče, věnce z jehličí, pestrobarevné umělohmotné kytice nebo svíčky jsou tam podle Čechů často o několik desítek korun levnější než v České republice. Doby, kdy mezi jednotlivými stánky na tržnici nebylo k hnutí, jsou ale podle prodejců pryč. Zboží z Polska už tak neláká. „Příčinou mohou být i všechny ty aféry, které polský trh prezentují tak, jak prezentují,“ míní prodejce Wiesłav Orawin z Cieszyna.

Napilno mají před Dušičkami také kameníci. Zakázek na úpravy hrobů je nyní nejvíce za celý rok. „Je to takový nárůst práce, že jsme museli najmout brigádníka, který nám pomáhá s těžkými věcmi,“ uvádí kameník František Steininger. „Před Dušičkami je hodně práce. Spousta lidí si vzpomene, že má hrob a potřebuje tam něco udělat. Některé zakázky musíme i odmítat,“ dodává kameník Eduard Krasňák. V jednom z olomouckých kamenictví se proto rozhodli ušetřit čas a nápisy na náhrobní desky svěřili počítači. „Nápis je hotový za pětinu času oproti ručnímu rytí písma. Ušetří se čas a nemusí to nikdo hlídat, protože je to stroj, který udělá nápis sám a ve vysoké kvalitě,“ vysvětluje kameník Jiří Vilímek.

Památka zesnulých připadá sice až na druhý listopad, lidé ale vyráží na hřbitovy s předstihem. Hroby musí umýt a uklidit, někdy též zbavit nánosu listí.