Český rozhlas Ostrava dal pravidelný vysílací prostor studentům

Ostrava – Pauzička se jmenuje nová rubrika Českého rozhlasu Ostrava. Ve vysílání, které nese podtitul Studenti sobě i vám, se posluchači dozvědí, jaká témata zajímají dnešní studenty a jak současná mladá generace vidí svět kolem nás.

Zdroj: ČT Ostrava Autor: Monika Horsáková

Rubriku připravují studenti oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. „Na rubrice budou spolupracovat všechny ročníky oboru. Studenti, ze kterých se budou rekrutovat budoucí scenáristé, dramaturgové nebo režiséři, si tak mohou v praxi vyzkoušet, co obnáší reálná rozhlasová tvorba,“ míní vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby a rozhlasová dramaturgyně Pauzičky Monika Horsáková. „Je to pro nás, začínající tvůrce, velká příležitost. Umožňuje to snazší přechod z oblasti univerzitní teorie do oblasti praxe. Dostali jsme jedinečnou šanci uplatnit vlastní tvorbu ve veřejnoprávním médiu, což je velmi motivující. Nepíšeme texty jen do šuplíku, ale pro konkrétní vysílání,“ říká Jitka Rosenbaumová z prvního ročníku navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba. „Navíc si můžeme v praxi osvojit techniku a software, se kterými se v profesionálních rozhlasových podmínkách denně pracuje. A výzvou je taky fakt, že se pořad bude vysílat každý týden, to je už slušná zodpovědnost,“ dodává. 

„Jako veřejnoprávní médium se cítíme součástí společensko-kulturního klimatu regionu. K tomu logicky patří i spolupráce rozhlasu s akademickou sférou. Když mi tedy Monika Horsáková nabídla koncept studentského vysílání, rád jsem prostor v našem programovém schématu začínajícím tvůrcům poskytl,“ uvádí šéf programu Českého rozhlasu Ostrava Richard Piskala. Studenti budou vysílat každou neděli od 15.45 do 16.00 hodin. Každé vysílání nabídne vždy jedno téma a různé pohledy na ně – od reportáží přes rozhovory po krátké dramatické útvary. Na takzvaných „dramatických koštech“ chtějí tvůrci spolupracovat i s budoucími herci z ostravské konzervatoře. Chybět samozřejmě nebude typický studentský humor a nadhled. „Cením si relativně velké tvůrčí svobody, kterou nám Český rozhlas poskytl. Můžeme přijít s vlastními tématy a způsobem, jakým je zpracovat. Těším se ale hodně i na připomínky, které od profesionálů z řad zaměstnanců ostravského rozhlasu určitě dostaneme,“ svěřuje se Jitka Rosenbaumová.

V prvních dílech se studenti věnovali hudbě v ulicích, Street Artu jako svébytnému uměleckému stylu, studiu v zahraničí nebo divadlu. V dalších dílech Pauzičky se chtějí zaměřit třeba na veřejný prostor, kulturní kluby, alternativní způsoby života, komunikaci nebo rozpory mezi teorií a praxí. Nedostatku témat se tvůrci nebojí, stačí se prý jen dívat kolem sebe.

Studenti Audiovizuální tvorby prožívají plodné tvůrčí období. Za dokument Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti získali jednu z hlavních cen letošního ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm, jejich snímek Sportu zdar zase získal Cenu poroty na mezinárodním festivalu Sportfilm v Liberci. Stejný snímek se dostal i mezi deset finálových dokumentů na mezinárodním festivalu studentských filmů v Písku. Snímek Anděl s polámaným křídlem zase zabodoval na českobudějovickém festivalu Černá věž, kde se dostal mezi pět nominovaných dokumentů.