V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou zítra

Ostrava - Na šachtách těžební společnosti OKD skončilo čtyřdenní hlasování o tom, zda jsou horníci kvůli neshodám při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ochotni jít do stávky. Výsledky budou známy v pátek, do té doby nechtějí odboráři nic komentovat. Aby mohli horníci stávkovat, musí k referendu přijít alespoň polovina z více než 12 000 zaměstnanců OKD a alespoň dvě třetiny hlasujících se musí vyslovit pro stávku.

Odbory už více než rok jednají s vedením společnosti o návrhu kolektivní smlouvy. Neshody přetrvávají především v otázce snížení platů a rozdílný pohled mají obě strany i na uzavření Dolu Paskov.

Vedení těžební firmy navrhuje snížit platy o pětinu, tedy vzít horníkům třináctý a čtrnáctý plat. Kompenzovat mzdu chce pouze v případě, že bude společnost v zisku. Odbory připouštějí jen sedm procent. Mezi oběma stranami neuspěl ani zprostředkovatel.

„Dokud nebude všechno sečteno a zkontrolováno, nebudeme žádné odhady sdělovat,“ řekl po hlasování předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. „My jsme pořád optimističtí v kontextu situace na světových trzích a doufáme, že zaměstnanci ten náš návrh přijmou,“ podotkl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Stávkovou pohotovost vyhlásily odbory v OKD 15. října. Pokud by horníci se stávkou souhlasili, ještě to neznamená, že k ní opravdu dojde – podle Pytlíka by to alespoň poskytlo prostor pro další vyjednávání. V opačném případě odboráři podepíšou kolektivní smlouvu, kterou navrhl zaměstnavatel. Bude platit pět let, od roku 2014 do roku 2018.

Předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička serveru Týden.cz sdělil, že neočištěné výsledky zatím vyznívají ve prospěch stávky. Stejně dopadlo i loňské referendum, které se konalo kvůli sporům odborů a vedení firmy ohledně růstu mezd. Přesto tehdy na stávku nedošlo z důvodu nízké účasti.

OKD patří do skupiny NWR, které se v poslední době nedaří. Letos zatím vykázala ztrátu přes 500 milionů eur. Firma už v důsledku úsporných opatření například propustila 250 zaměstnanců z administrativy a o stovky snižuje počty pracovníků dodavatelských firem. Přestěhovala také své sídlo z Ostravy na Důl Darkov a chce uzavřít ztrátový Důl Paskov.