Legendární zápasník Frištenský má v Litovli bronzovou sochu

Litovel - Legendární zápasník Gustav Frištenský má v Litovli bronzovou sochu v nadživotní velikosti. Jeden z nejslavnějších českých sportovců, který se proslavil už za Rakousko-Uherska, v Litovli čtyřicet let žil a v roce 1957 tam také zemřel. Svalnatý idol často pózoval sochařům, například pro antické bohy, vlastní sochy se dočkal až teď.

U slavnostního odhalení díla akademického sochaře Jiřího Fingera z Olomouce byla zápasníkova praneteř a zároveň ředitelka Městského muzea v Litovli Zdeňka Frištenská. „Zápasník je zachycen ve své oblíbené pozici s rukama opřenýma v bok. Velikost je mírně nadživotní. Gustav měřil 186 centimetrů, v bronzu má 207,“ řekla Frištenská, která pečuje o odkaz svého příbuzného. Zasloužila se už o vydání knihy, přednáší o něm.

Socha stála milion a dvě stě tisíc. Přispěla na ni litovelská radnice, Olomoucký kraj a také Pivovar Litovel, v jehož zahradě Frištenský trénoval. Ne náhodou stojí před litovelskou sokolovnou zvanou Olomoucký rybník. Sportovec, který byl velký vlastenec a štědrý dárce, na její stavbu přispěl. Nedaleko Frištenského stojí busta Jana Opletala zabitého 28. října 1939 při protinacistické demonstraci. Vystudoval litovelské gymnázium. A vedle je socha Tomáše Garrigua Masaryka.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Gustav Frištenský se narodil v roce 1879 v obci Kamhajek. Učil se nejprve kovářem, potom řezníkem. Když pracoval u řezníka a uzenáře Moritze Soffera v Brně, začal chodit do Sokola a atletického klubu Hellas. V roce 1900 vyhrál svůj první mezinárodní zápas, roku 1903 se už stal amatérským mistrem Evropy. Později se rozhodl pro profesionální dráhu. Zápasil také v Americe, vystupoval ve slavných cirkusech. Byl to nejen silák, ale také hrdina. Za druhé světové války byl uvězněn za odbojovou činnost. V roce 1956 dostal titul Zasloužilý mistr sportu. Je symbolem houževnatého sportovce, hrdého Čecha a čestného člověka.