Zátahy na growshopy vyvolaly protesty. Nejvíce v Ostravě

Ostrava – Celkem v sedmi českých městech se dnes demonstrovalo proti zátahům na obchody s pomůckami pro pěstovaní marihuany, takzvané growshopy. Nejvíce protestujících se sešlo v Ostravě, kde policie minulý týden razie zahájila a vyklidila všechny obchody ve městě. 

Protestujícím v Ostravě se nelíbil údajně zbytečně tvrdý zásah proti obchodům, ve kterých se je možné koupit totéž co na internetu nebo v kterémkoliv hobbymarketu. Demonstranti zátah přirovnávali k inkvizici. V Ostravě se odehrál i happening, ve kterém figuroval policista ve společnosti jezuity a společně pálili technické konopí.

Lubomír Bolek má s marihuanou více než dvacetileté zkušenosti. Svého času mu pomohla přestat s alkoholem. Poslední dobou ji jako lehkou drogu užívá čím dál méně, spíše se soustředí na léčebné masti a oleje. „Myslím si, že lidí, kteří při slově marihuana zůstanou zaražení, je čím dál méně. Můžu uvést příklady odsud. Bydlím tady necelý rok a už za mnou chodí důchodci pro mastičky, jsou spokojení, mají dokonce i tendence začít pěstovat sami,“ uvádí dlouholetý uživatel marihuany Lubomír Bolek.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Lubomír respektuje zákony, ale raziím na growshopy nerozumí. Aktuální skóre policejních zátahů je následující: 45 obviněných a 32 podezřelých z šíření toxikomanie, desítky zavřených obchodů po celé zemi. Policie to vysvětluje právě ztížením přístupu k pěstitelským potřebám. „Naším cílem není kriminalizovat uživatele, ale zajistit začátek – tu možnost drogu vypěstovat. Pokud tato možnost nebude, nebude přibývat uživatelů a nebude kde tyto sortimenty nakupovat,“ vysvětluje Ivana Ježková z policejního prezidia. „Život pojede bez growshopů a lidi, kteří budou chtít pěstovat, si informace seženou na internetu. Veškeré hnojiva si seženou běžně v jakémkoliv hypermarketu a jediný malý problém jsou semena, která si ale koupí na internetu,“ myslí si Lubomír Bolek.

Protest proti zátahům na growshopy
Zdroj: ČT24

Několik dní po zátahu proti growshopům se konal víkendový veletrh věcí i jiných záležitostí spojených s konopím, pražský Cannafest 2013. Desetitisíce lidí se přijeli poradit, nakoupit nebo se seznámit s novinkami 180 firem z 21 zemí. Ředitel Cannafestu Lukáš Běhal potvrdil, že zájem o Cannafest stále roste.

„V počtu prostých uživatelů marihuany máme nejvyšší počet v Evropě. Je to způsobeno postojem vůči této látce. Je to nějak zakódováno ve společnosti, média jsou hodně liberální. V jiných zemích kolem nás je to jiné,“ tvrdí protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Ovšem podle nejnovějších statistik klesá v České republice počet uživatelů marihuany podobně jako v západní Evropě.

Policejní akce proti majitelům growshopů a prodejcům mají podle mluvčí Ivany Ježkové pokračovat ještě v dalších dnech a týdnech.