V kraji jsou špatné rozptylové podmínky. Nejhorší je to v Ostravě-Zábřehu

Ostrava - Po přechodném zlepšení jsou v Moravskoslezském kraji znovu zhoršené rozptylové podmínky. Z informací Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že s výjimkou Třince na Frýdecko-Místecku je imisní limit padesát mikrogramů na metr krychlový překročen na všech měřících stanicích v regionu.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v pátek ráno pohybovaly v rozmezí třicet až devadesát mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu zaznamenala stanice v Ostravě-Zábřehu.

„Vzhledem k meteorologické situaci dnes neočekáváme zlepšení. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu budou zřejmě nad limitem,“ uvedli meteorologové. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Také podle aktuálních hodinových koncentrací není kvalita ovzduší v kraji příznivá. Na většině míst ji meteorologové ráno označili za špatnou.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouho nejhorší v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě. Tento stav vyplývá z velké koncentrace průmyslu a rostoucí dopravy v aglomeraci. Situaci zhoršují obyvatelé rodinných domů, kteří používají staré, neekologické kotle. Ovzduší silně zatěžují také škodliviny, které do regionu vanou ze sousedního Polska.