Vánoční atmosféra míří i do divadelních sálů

Brno – Dvě premiérové inscenace s vánoční tematikou nachystala brněnská divadla. Betlémská hvězda v Národním divadle Brno připomene sváteční evangelium podle starých lidových her. Z lidové moudrosti čerpal i básník Jan Zahradníček, jehož básnická sbírka Ježíškova košilka se stala inspirací pro stejnojmennou vánoční hru Divadla U stolu.

Víte, kde se na světě vzal slavík a skřivánek, včely a vosy? Znáte Slzičky Panny Marie a víte, proč se osika chvěje a jak dostala mateřídouška své jméno? Básník Jan Zahradníček nás pro odpověď vede k Betlému. Sbírka Ježíškova košilka, kterou básník napsal pro své děti, navazuje na stará lidová vyprávění a spojuje příběhy květin, ptáků i lidí s příběhem Ježíškova narození. Jako divadelní inscenaci pro děti i dospělé teď sbírku zpracovalo Divadlo U stolu.

„Snažíme se, abychom zachovali tu vážnost legendy, ale zároveň je v těchto Zahradníčkových verších nebývale humoru,“ řekla režisérka inscenace Zoja Mikotová. Poetika představení čerpá z lidových pověstí, nápěvků a říkanek. „Je to nesmírně krásná čeština. Básník sbírku napsal pro své děti, a já myslím, že to je velice znát. Že milující otec, kterému se stýskalo po jeho dětech, se k nim chtěl přiblížit alespoň těmito krásnými verši,“ dodala Mikotová. 

Video NO COMMENT: Představení Ježíškova košilka
video

NO COMMENT: Představení Ježíškova košilka

Opět lidově, tentokrát v Národním 

Druhou vánoční premiérou bude představení v Národním divadle Brno. Vtipná hříčka s duchovním přesahem o narození Ježíška také čerpá s lidové tvorby. Konkrétně z jednoduchých vesnických scénářů, při kterých lidé do sousedských představení vkládali kromě biblických legend i vlastní životní zkušenosti. 

Video NO COMMENT: Představení Betlémská hvězda
video

NO COMMENT: Představení Betlémská hvězda

„S nadhledem se povznést nad denní starosti a zároveň hluboce prožít to, co i tito lidé s nepatrným vzděláním vnímali jako klíčové poselství svátků – v případě Betlémské hvězdy zcela určitě radost z Božího milosrdenství i ze samotného daru života,“ slibuje divadlo na svém webu. Rýmované pasáže doplňují lidové koledy, hudbu pro inscenaci složil Petr Ulrych. 

Už tradičně hrají vánoční představení i brněnská divadla Husa na provázku a Hadivadlo. Provázek má ve svém repertoáru od loňské zimy představení Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku. „Každej, kdo můžeš, zpívej, kdo nemůžeš, aspoň se dívej. Svýho srdce už se neboj, svý hříchy už si neopakuj. Kdo můžeš, zpívej, ať zpívají i ti, co mají huby drátěný, co mají ruce dřevěný, co mají oči plátěný,“ říkají verše J. A Pitínského, který je autorem hry.

Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku
Zdroj: Husa na provázku

Příběh o tom, jak se na Vánoce dějí zázraky na počkání a nemožné se stává možným, zinscenovalo v roce 2011 Hadivadlo. Jak děti najdou radost a dospělí se dočkají klidu na duši? Ve hře Psaní Ježíškovi v hlavní roli už třetím rokem exceluje Pavel Liška.