Město by rádo oživilo Lesopark Benátky

Ostrava – Ostravský magistrát chce znovu oživit Lesopark Benátky. Za dvě miliardy korun by tam v příštích letech měla vzniknout relaxační zóna a sportoviště. Město chce projekt financovat z evropských fondů a jeho část by mohli postavit i soukromí investoři.

Od roku 1930 fungovalo na Hulváckém kopci v Ostravě koupaliště pro téměř 4 tisíce návštěvníků. Koupaliště postupně chátralo, až ho obvod musel nechat zbourat. Dnes je na jeho místě jen pustá louka a hned za cestou je kdysi vyhledávaný lesopark s rybníky. Lesopark Benátky, kam v minulosti Ostravané chodili za zábavou nebo na jarmarky, připomíná už jen betonová základová deska dřevěné pivnice.

Do postupně zdevastované a opuštěné části města, která leží mezi obvody Jih, Poruba a Mariánské hory, chce radnice  znovu přilákat lidi. Architekti proto připravili 57 projektů, které by na místě mohly vzniknout. Zahrnuje cyklostezky, lezeckou stěnu s rozhlednou nebo oboru se zvířaty. „Bylo by tam samozřejmě drobné občerstvení a půjčovny sportovních potřeb. To tam dneska není. Kdyby to tam bylo, funguje to jinak,“ myslí si autor studie Lesoparku Benátky Milan Ševčík.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Proměna území má stát necelé dvě miliardy korun. Město ale počítá s tím, že samo investuje jen kolem sta milionů. Než ale všechny projekty přenese z papírů do reality, potrvá to možná i deset let. Území se bude měnit postupně a ovlivnit to budou moci i sami obyvatelé Ostravy. „Od ledna by mohly začít fungovat webové stránky, kde by si mohla veřejnost vybírat, o co má největší zájem,“ uvádí vedoucí odboru ekonomického rozvoje Václav Palička.

Podobně nechala radnice rozhodovat občany i o rekonstrukci Komenského sadů, která stála skoro 32 milionů korun a skončila letos, po dvou letech.