Pivovary začaly distribuovat vánoční speciály

Olomouc – Začátek prosince jde ruku v ruce s expedicí vánočních pivních speciálů. Pivovary z Litovle, Hanušovic a Přerova, které vánoční pivo uvařily v omezeném množství, si pochvalují rostoucí poptávku. Vánoční piva do obchodů a restaurací letos postupně dodají i ostatní tuzemské pivovary.

Vánočních speciálů letos můžeme čekat mnoho, vlastní variace uvaří celá řada tuzemských pivovarů. Zájem o speciály mezi lidmi je a každý rok roste.

Například vybrané restaurace na Přerovsku, Olomoucku a Zlínsku budou v prosinci točit čtrnáctistupňový pivní speciál Zubr Maxxim, kterého se letos uvaří 1000 hektolitrů. „Výstav tohoto pivního speciálu každoročně zvyšujeme o deset procent," řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Stejný objem svátečního piva Gustav plánuje uvařit i pivovar v Litovli. „Při pojmenování vánočního piva Gustav se vedení pivovaru inspirovalo slavným českým zápasníkem Gustavem Frištenským. Zápasníka v řeckořímském zápase s pivovarem pojí nejen město Litovel, ale i jeho vztah k pivovaru. Frištenský v něm často pobýval a v pivovarském parku i trénoval. Jeho manželkou byla dcera prvního litovelského sládka,“ řekl Lumír Hynečka, ředitel litovelského pivovaru.

Jeden tisíc hektolitrů vánočního piva Šerák Speciál dodá do hospod i pivovar Holba. Jeho stupňovitost 13,51 se počítá na setiny. Odvíjí se totiž od nadmořské výšky nedalekého kopce Šerák, který dal hanušovickému pivu jméno.

Pivovary při výrobě vánočních piv používají speciální receptury. „Ve srovnání s běžnými pivy vyžaduje Šerák Speciál vyšší podíl sladu i aromatického chmele. Pro jeho výrobu používáme speciální barevný a karamelový slad, aby pivo získalo charakteristickou chuť i vůni," uvedl sládek pivovaru Holba Luděk Reichl.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Vohradník Roman

Závěr roku na pivním trhu je každoročně charakteristický zvýšeným zájmem zákazníků především o silnější a dražší piva, které před vánočními svátky do nabídky zařazuje většina tuzemských pivovarů. Jde o ležáky a speciály, které si Češi během svátků dopřávají ve výrazně větší míře než v průběhu roku.

Zejména pro velké pivovary jsou proto Vánoce druhou prodejní špičkou roku po létě, kdy je poptávka lidí po pivu nejvyšší. „Vyrábějí se speciality a lidé si dopřejí dražší pivo," uvedl šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.