Bývalý neonacista stojí před soudem pro podvod

Ostrava – Bývalý vůdce neonacistů na Karvinsku a organizátor protiromských pochodů David Dembinski stanul opět před ostravským soudem. Nejde ovšem o žádné násilí jako například v případu střelby ve Stodolní ulici, ale o další podvod, který se tentokrát týká falešných úvěrů za devět milionů korun.

David Dembinski si odpykává pátý rok z uložených sedmi a půl za vydírání a nezaplacené faktury za benzín a naftu. Teď mu hrozí, že si pobyt za mřížemi prodlouží, senát totiž už podruhé otevřel kauzu falešných úvěrů. Podle žalobce nasliboval několika desítkám lidí  úvěry, vybral od nich zálohy za zprostředkování a už se jim neozval. „Krajský soud je vázán názorem Vrchního soudu v Olomouci, je povinen doplnit dokazování, a to ve vztahu k výši způsobené škody a ve vztahu k podmínkám, za kterých byly úvěry poskytovány,“ informuje mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

David Dembinski na sebe strhl pozornost, když před deseti lety zakládal Národní odpor Slezsko. Zejména na Karvinsku pořádal ultrapravicové, protiromsky zaměřené demonstrace. Organizoval například i pochod extremistů v Orlové, jehož trasa záměrně vedla přes zástavbu obývanou Romy. „Jestliže se jedná o poruchu osobnosti, tedy to, co bývalo dříve nazýváno psychopatie, tak není varianta, že by se to úplně zlepšilo,“ tvrdí klinická psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Do konfliktu se zákonem se David Dembinski dostal už několikrát. Například na Stodolní ulici v Ostravě měl před pěti lety postřelit svého konkurenta z podnikání. Kulka z pistole jen náhodou nezasáhla nikoho dalšího z davu lidí, kteří se přišli na Stodolní ulici bavit. Soud ho nakonec kvůli nedostatku důkazů osvobodil. Když kriminalisté začali rozplétat případ střelby, zjistili, že Dembinski provozuje v Ostravě restauraci. Poté vyšlo najevo, že původního majitele s pistolí v ruce přinutil, aby na něj podnik převedl.