Banketní sál na zámku Uherčice má nová okna

Uherčice – Zámek v Uherčicích bývá označován za učebnici slohů, ale také za Popelku mezi jihomoravskými památkami. Nyní se po pěti letech podařilo opravit všech 13 oken v banketním sále. Na jejich rekonstrukci přispěl i výtěžek z několika dobročinných koncertů. Zámek zničil komunistický režim - od 50. let sloužil zámek postupně jako teletník, vepřín, v nájmu tam byla armáda i ženská káznice.

Patří mezi nejzchátralejší a nejméně navštěvované turistické cíle na Moravě, teď přeci jen o kousek prokoukl – zámek v Uherčicích má v banketním sále konečně nově opravená okna. Zchátralou stavbu už léta pomáhají zachraňovat dobrodinci. 

„Já doufám, že se brzy stát ustrne a pomůže nám, abychom nebyli jediní, kdo zámek podporují, a pustí sem nějakou větší dotaci. Ten zámek má pět minut po dvanácté, tak to vrátit aspoň na tu dvanáctou,“ řekl už opřed časem prezident Hudebního festivalu Znojmo Jiří Ludvík, který na zámku v létě pořádá dobročinné koncerty. „Po každém takovém koncertě se tu koná dražba kvalitních archivních vín a výtěžek dražby jde na opravy zámku, zatím konkrétně na okna v banketním sále,“ uvedla kastelánka Eva Štěpánová.

Video NO COMMENT: Výměna oken na zámku Uherčice
video

NO COMMENT: Výměna oken na zámku Uherčice

Právě díky výtěžkům z koncertů se povedlo opravit všech 13 oken v banketním sále. Výměna trvala pět let, přesně tak dlouho na nová okna střádali sponzoři a správa zámku. Poslední dva okenní rámy přišly na 180 tisíc korun, třetinu ceny pokryl výtěžek z letošního koncertu.

„Těch oken je samozřejmě na zámku zapotřebí udělat ještě desítky, ale tento sál je velice dobře využitelný pro kulturní akce, je tu skvělá akustika, takže bylo zapotřebí uzavřít ty okenní otvory. Doteď jsme tu měli jen zpevněné igelitové folie v rámech,“ vysvětlila kastelánka.

Díky novým oknům se otevřela cesta k rekonstrukci interiérů banketního sálu. Britská nadace milovníků českých památek věnovala téměř milion korun na opravu fresek, podmínkou ale byla právě nová okna. „Předpokládáme, že by se mohlo začít na jaře příštího roku, zatím by se jednalo o stropy. Máme příslib na 30 tisíc liber z britské nadace, zbytek by se musel doplácet z našeho rozpočtu,“ uzavřela kastelánka.

Život na zámku: vepřín i vězení

Nešetrné zacházení z dob komunismu se na památce tvrdě podepsalo. Když byl zámek v roce 1996 otevřen pro veřejnost, chtěli z něj památkáři udělat vzorový příklad památkové obnovy. Na takový plán ale chybí peníze. Oprava zámku už spolykala přes 60 milionů korun, na úplnou rekonstrukci by ale byly potřeba stovky milionů. Zámek poslední roky nedostává žádné státní dotace a netáhne ani turisty. Podle statistik měl zámek Uherčice loni nejnižší návštěvnost ze všech českých památek: navštívilo ho 2 238 turistů. 

Historie zámku v Uherčicích

Takto vypadal zámek ve 30. letech minulého stoletíRozlehlý zámecký areál vznikl na místě původní gotické tvrze ze sklonku 15. století. Největší stavební rozmach spadá do poslední čtvrtiny 16. století. Tehdy se zámek rozrostl prakticky do dnešní podoby. Vrcholné a pozdní fázi renesanční výstavby je také přičítán vznik rozlehlého hospodářského dvora a správní budovy v jižním předzámčí. Období baroka významně obohatilo interiéry o cennou štukovou a malířskou výzdobu. Jihovýchodně od zámku byl založen francouzský park, na který v jeho severním cípu navazuje anglický park. Ze staveb, které dotvářely romantickou atmosféru parku, se dochovaly obelisk, umělá hradní zřícenina a rozhledna.

Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány ve větší míře či jen fragmentech, je zámek někdy označován jako „učebnice slohů“.

Zdroj: Zámek Uherčice