Sněhu na sjezdovkách v Jeseníkách ubylo, lidé však stále jezdí

Jeseníky – I přes špatné sněhové podmínky mají lidé o lyžování v Jeseníkách stále zájem. O víkendu se soustředili do několika středisek, kterým se podařilo sníh udržet. Nejvíce sněhu je tradičně v nejvýše položeném areálu v zemi, na Ovčárně.

Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Tomáš_Kaštovský

Ovčárna se vzhledem ke své poloze spoléhá jen na přírodní sníh. „Sněhu je pořád dost, vzhledem k vysoké poloze to vždy přimrzne, takže není problém. Pořád funguje i udržovaná běžecká trasa na Švýcárnu, běžkařů je tady hodně,“ uvedla zástupkyně areálu Renata Figurová. Lyžařů přijelo podle jejích slov o víkendu dost. Lidé vyhledávají v Jeseníkách místa, kde sníh ještě po oteplení v posledních dnech zůstal. „Návštěvnost se zvýšila, hotely jsou plné, ale středisko to zvládá,“ podotkla Fugurová.

Sníh na sjezdovkách je také v Koutech nad Desnou, kde jsou v provozu dvě sjezdovky i lanovka. „Snažíme se to udržovat, mělo by to vydržet do Nového roku. Čekáme, že by se mělo ochladit,“ uvedl zástupce areálu Petr Marek.

Lyžaři přijeli o víkendu také do Karlova, kde se nedávno otevřela nová čtyřsedačková lanovka. „Zájem lidí byl velký, parkoviště byla plná. Lidé hledají možnosti, kde to ještě jde, i když lyžování je limitované,“ řekl zástupce areálu Boris Keka. „Vlekaři se modlí za mráz, aby mohli sjezdovky aspoň trochu poprášit,“ dodal.

Kvůli špatným podmínkám nejedou vleky například na Červenohorském sedle, v Ostružné nebo Lipové. Některá střediska se snaží udržet alespoň části sjezdovek.

V Jeseníkách stejně jako v Krkonoších zůstává první stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Znamená to minimální ohrožení, sníh je na horách podle horské služby stabilní.