Nemocnice v Krnově a Opavě otevírají firemní školky

Krnov – Krnovská nemocnice i Slezská nemocnice v Opavě otevírají od ledna firemní školky. Chtějí, aby se maminky po mateřské dovolené mohly co nejdříve vrátit do práce a přitom neměly starost s časově i finančně náročným hlídáním svých dětí. Rok a půl bude provoz obou zařízení hrazen z dotací Evropské unie. Vedení nemocnic ale věří, že o služby školek bude zájem i v dalších letech.

Paní Andrea Rekšáková se od ledna vrátí do práce na ortopedické oddělení nemocnice v Krnově. Díky firemní školce bude mít o starost méně. Sehnat celodenní hlídání pro dvouletého Matěje by pro ni byl velký problém. „Takové malé dítě by mi v jiné školce nevzali, a protože dělám dvanáctky od šesti do šesti, musela bych si zaopatřit hlídání,“ uvádí Andrea Rekšáková.

Také paní Kateřina Vašířová, maminka rok a půl staré Anežky, je ráda, že bude mít svou dceru blízko. Od příštího roku bude vedoucí nemocniční lékárny. I ona je ráno vděčná za každou ušetřenou minutu. „Ta možnost, že je to cestou do práce, že ji nemusím nikam vodit, můžu s ní strávit nějakou hodinu, odejít a zase se vrátit, je pro mě obrovský benefit,“ vysvětluje Kateřina Vašířová.

Video Reportáž Ireny Vojkůvkové
video

Reportáž Ireny Vojkůvkové

Kapacita školky je 24 míst, obsazených je zatím šestnáct. Vedení nemocnice ale počítá s tím, že během jara bude mít plno. Ředitelka zařízení uvedla, že školka vyjde vstříc rodičům také pracovní dobou. „Provozní doba školky je od šesti do osmnácti hodin s tím, že budou-li rodiče potřebovat, budou učitelky připraveny přijít třeba o půl šesté ráno a být zde třeba do 19 hodin,“ potvrzuje ředitelka Zařízení péče o děti v Krnově Taťána Hazuchová.

Zařízení nebude dražší než ostatní školky ve městě, rodiče budou platit jen za stravu. O děti se bude starat pět učitelek. „Chtěli jsme zvednout firemní kulturu tím, že pomůžeme s návratem maminek z mateřských dovolených. Pomůžeme hlavně maminkám, protože v současné době je hodně žen samoživitelek, tak aby měly v relativně levných podmínkách postaráno o dítě,“ dodává ředitel SZZ Krnov a Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec.

Stejné zařízení pro děti zaměstnanců otevírají také ve Slezské nemocnici v Opavě. Obě firemní školky zaplní děti už ve čtvrtek 2. ledna.