To nejde? Na tuhle větu jsem alergická, říká Jana Bohušová

Ostrava – Dobré ráno má za sebou rok plný změn. Ostravské vysílání má od konce roku 2013 nové moderátory, koncepci i velitelku. Jana Bohušová se coby vedoucí dramaturgyně pořadu soustředí na jediný cíl: aby její tým fungoval jako dobrá parta, která pošle každé ráno divákům svěží dávku energie. 

Do rozjetého vlaku, do týmu Dobrého rána, nastoupila Jana Bohušová v září. S jakými představami?

Dobré ráno je vlak, který nezastavuje. Vysílá se každý všední den a až na výjimky celoročně. Což má své kouzlo, ale taky úskalí. Když přemýšlíte, že by se dal lépe vyladit, nemůžete jej zastavit, abyste si vyzkoušeli, zda bude změna fungovat. Co se ale i za běžného provozu zvládnout dá, je povzbudit tým lidí, kteří v něm jedou. A moje stěžejní vize je udělat z Dobrého rána tým, který šlape a který má radost, že je na cestě společně.

Co se zatím podařilo, změnilo?

Postupně ladíme formu i obsah pořadu tak, aby byl maximálně příjemný. Vždyť o to jde –
aby se při Dobrém ránu diváci, hosté, moderátoři i členové štábu cítili dobře.

Každé naše vysílání má své téma, do nějž vtahujeme i diváky – každé ráno jim klademe anketní otázku a oni s námi debatují. Máme nové moderátorské dvojice, proměnilo se studio a hlavně způsob, jak s prostorem ve studiu nakládáme. Stůl či sedačka nemusí být každé ráno na stejném místě, nábytek a rekvizity nám pomáhají vypíchnout a podpořit, co je ten den důležité.

Chci, aby Dobré ráno fungovalo jako jeden prostor, jehož součástí jsou hosté, moderátoři, diváci, ale i celý tým, který Dobré ráno připravuje a vysílá. A to jsou desítky lidí, které diváci nevidí, ale bez kterých by to nešlo.

Dvakrát jste vysílali živě zvenčí – vzali jste Dobré ráno ven, mimo ostravské studio. V říjnu do Dolní oblasti Vítkovic a v prosinci do centra Ostravy. Bylo těžké přesvědčit ostatní, že to půjde?

Bylo. Možná hlavně proto, že to Dobré ráno ještě nezažilo, že se dlouho jelo ve stejných kolejích, vrátíme-li se k paralele s vlakem. Ale ukázalo se, že když víme, proč chceme vysílat úplně z jiného prostředí, když s daným prostředím spojíme témata, nabízí to nám i divákům zážitky, které ze studia zprostředkovat nedokážeme. Říjnové vysílání z Dolní oblasti Vítkovic i prosinec v předvánočním centru Ostravy byly nezapomenutelné. Stálo nás to mnohonásobně víc příprav, práce, úsilí, všichni jsme jeli na 200 procent, ale výsledkem bylo výjimečné vysílání, o které se postarala fungující parta lidí. Kochala jsem se pocitem, že to jde.

Kdo tvoří tým Dobrého rána, s kým spolupracuješ? Představ nám kolegy, které diváci nevidí, ale bez kterých by to nešlo.

V tuhle chvíli se v režii Dobrého rána střídají tři režiséři: Jindřich Procházka, Roman Motyčka a Zuzana Pražáková. Hlavní kameru má na starosti Petr Kožušník a Karel Kajfosz, dramaturgicky se o náplň jednotlivých dní starají Pavel Janošec, Lenka Carbolová, Renata Červená, Gabriela Juránková, nově i moje kolegyně z pořadu Sama doma Linda Bendová. Produkci zajišťuje Pavla Vidlářová a Yvona Dubová.

Co máš jako vedoucí dramaturgyně na starosti?

Dávat našemu dobrorannímu vlaku nový směr, nápad, náladu. A vytyčovat další cíle, kam až bychom to chtěli dotáhnout. Nespokojit se s tím, co je, přesvědčit ostatní, že to můžeme
udělat ještě líp. Jako vedoucí projdu každý scénář, znám náplň každého vysílání z Ostravy. S režiséry, kameramany, dramaturgy i moderátory pak dáváme hlavy dohromady, abychom vymysleli, jak diváky každý den potěšit, pobavit, rozesmát, zkrátka jak jim připravit milý začátek nového dne.

Co v Dobrém ránu nesmí chybět?

Úsměv. U těch, kdo pořad chystají, i u těch, kdo jej moderují. A víte, že je přenosný? Přes kameru a televizní obrazovku se při ideální konstelaci dostane až k divákům domů.

Na podzim se konal konkurz, hledali jste nové moderátory. Kolik zájemců se přihlásilo? Bylo těžké se rozhodnout?

Zájemců bylo asi 250. Výběr probíhal ve dvou kolech, v nejužším výběru jsme zkoušeli kombinovat moderátorské dvojice, protože moderovat Dobré ráno je práce pro žensko-mužský tandem. A je maximálně důležité, aby si dvojice rozuměla a aby ladila. Můžeš
být sebelepší moderátor, ale máš-li vedle sebe sólistu, který tě nepodpoří, se kterým energeticky neladíš, není z toho nic.

I když jsi na to nebyla sama, pomohla ti v rozhodování tvá moderátorská zkušenost s živým vysíláním pořadu Sama doma?

V celé dobroranní misi mi pomáhá, co jsem už sama v České televizi zažila, co jsem si vyzkoušela. Coby dramaturg vím, jak se píší scénáře, jak se pořad připravuje. A jako praktikující moderátorka si umím moc dobře představit, jak se moderátoři na place cítí. Třeba když selže technika a režisér po nich žádá okamžitou záchranu situace, nebo když přijde host nenaladěný. Ale taky vím, že se z každé situace dá vybruslit. A tohle vědění je moje velká deviza. Kolegové mě nemohou odbýt větou: To nejde. Mimochodem – jsem na ni dost alergická.

Současní moderátoři jsou Petr Rajchert a Tereza Richtrová, Radek Erben a Veronika Poláčková. Čím přesvědčili?

Jsou to profesionálové, kteří mají zkušenost s moderováním, s kamerou. Umějí mluvit, umějí se před kamerou tvářit, chovat. Nebojí se jí. A potěšili mě skromností. To je vlastnost,
které si moc cením. A taky pokorou. Když člověk přistupuje ke každé věci s pokorou, že se ještě má co učit, je mi to navýsost sympatické.

Mohou i moderátoři ovlivnit náplň samotného vysílání?

Každý scénář, který dostanou, si doplní, dopíší sobě na tělo. Práce moderátorů není o tom, že dostanou připravený scénář a jen se naučí text. Naopak, musí si udělat rešerše, doplnit si informace ke každému tématu, znát kontext. Z toho pak při vysílání těží. Dobrý a dobře připravený moderátor toho ví o každém z témat mnohonásobně více, než pak reálně ve vysílání použije.

Jak vypadá příprava na vysílání?

S dramaturgy-scénáristy vše probíráme 14 dní dopředu, s moderátory a režisérem máme přípravu den předem. Po každém vysílání hned následuje příprava na další den.

Z minulých pořadů, kde jsi sama byla v roli moderátorky (Do práce, Vyzkoušejte si, Zkus mít vkus apod.), a taky z vlastní zkušenosti vím, že jsi velmi akční, máš ráda změnu a adrenalin. Prozradíš, na co se diváci Dobrého rána mohou těšit? Co netypického bys ráda zkusila?

Jednou za čtvrt roku se ze studia přemístíme někam jinam, ven. Ne že by nám chyběl adrenalin, toho je v živém vysílání až až. Ale malé nabourání stereotypu a vybočení ze zajetých kolejí není na škodu. A tmelí kolektiv.

Ptala se: Taťána Reková