Pokračování Kolomého je nejasné, Valtr a Macháček na Dakaru skončili

Tucumán (Argentina) - Porucha motoru ukončila snažení posádky kamionu Liaz pilotované Jaroslavem Valtrem na Rallye Dakar. Členové týmu KM racing nedojeli do cíle čtvrteční 5. etapy v argentinském Tucumánu a na svém webu oznámili, že ze soutěže stejně jako před rokem odstupují. Podobně dopadl i Josef Macháček, jehož premiérový start v kategorii automobilů ukončily technické problémy.

Valtr měl letos na Dakaru problémy už několikrát, v předešlé etapě skončil jeho kamion na boku, ve čtvrtek jej technické problémy zastavily definitivně. „V úvodu etapy se nám jelo dobře, akorát nás postihly defekty. Po startu do druhé poloviny erzety jsme ale 'udělali' motor. Když jsme vyjížděli na jednu menší dunu, najedou se to kouslo, v agregátu zachrastilo a vytekl z něj olej. Nejde s ním točit, je asi po něm,“ uvedl Valtr.

Podobně jako Valtr dopadl i jeho týmový kolega Macháček. Pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek letos poprvé startoval s buggy MD Optimus, do cíle ale nedojede. Podle týmového webu ho zradilo zadřené ložisko zadního kola. S pomocí asistenčního kamionu se Macháčkovi podařilo auto opravit, v rallye ale pokračovat nebude.

Nejasný je stále osud Martina Kolomého. Před rokem nejlepší Čech na Dakaru měl v průběhu náročné etapy technické problémy a ztratil osm hodin opravou kompresoru. Do cíle nakonec dorazil, ale ve výsledcích momentálně nefiguruje. Do startovní listiny dnešní 6. etapy jej ale pořadatelé zařadili. Situace je komplikovaná i proto, že Kolomý opravoval svůj kamion mimo měřený úsek.

Video Valtrovi selhal motor a Dakar pro něj skončil
video

Valtrovi selhal motor a Dakar pro něj skončil

Valtrovi selhal motor a Dakar pro něj skončil

Sestřih 5. etapy Rallye Dakar

Rallye Dakar 2014 - 5. etapa

„Martin do poslední části etapy vyrazil chvíli před půlnocí našeho (evropského) času. Po zkrácení to měl nějakých sto kilometrů, po kterých ho čeká dvě stě padesát do bivaku a ráno hned výjezd na další etapu. Všichni jsou extrémně vyčerpaní a sami čekáme na informace, jak vše dopadne,“ uvedl technický ředitel Buggyry Robin Dolejš.

Kolomý kolem poledne evropského času na svém facebookovém profilu uvedl, že jsou v bivaku a stále neví, jestli odstartují do šesté etapy. „Ještě vůbec nevíme, jak a jestli budeme za včerejšek klasifikováni a penalizováni, ale děláme vše, abychom mohli dnes startovat. Dakar je prostě drsný, ale my pořád bojujeme,“ napsal Kolomý. 

Neoficiální výsledky páté etapy Rallye Dakar

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 4:27:01, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -4:20, 3. Gordon, Walch (USA/Hummer) -20:12.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn 19:21:54, 2. Attíja, Cruz (Katar, Šp./Mini) -26:28, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug/Mini) -31:46.

Motocykly: 1. Coma 3:02:08, 2. Viladoms (oba Šp./KTM) -12:54, 3. Przygonski (Pol./KTM) -22:45, …28. Pabiška (ČR/KTM) -52:54.

Průběžné pořadí: 1. Coma 18:45:11, 2. Barreda (Šp./Honda) -41:10, 3. López Contardo (Chile/KTM) -53:41, …22. Pabiška -3:52:18.

Kamiony: 1. Sotnikov 4:47:46, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -2:56, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -12:07, …9. Loprais -42:04, 12. Vrátný (oba ČR/Tatra) -49:38.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 21:17:26, 2. Karginov -32:00, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:09:41, …7. Loprais -1:39:07.


Na Dakaru zahynuli po nehodě dva novináři

Letošní Rallye Dakar si vyžádala první dvě oběti. Při nehodě během čtvrteční etapy zemřeli dva členové argentinského zpravodajského týmu, dvacetiletý student žurnalistky Agustin Mina a jednapadesátiletý Daniel Ambrosio. Ani jeden z mužů nebyl na rallye oficiálně akreditován.

Ve voze, který se zřítil do rokle, s nimi byli ještě fotografové Martin Delgado a Rodrigo de Quesada, pracující pro časopis Super Rally. Oba byli se zraněními převezeni do nemocnice v Tucumánu. Příčina havárie není známa. „Auto spadlo z útesu sto metrů. Ti, co seděli na předních sesadlech, zemřeli. Ty vzadu se povedlo zachránit,“ řekl Francisco Delgado, otec zraněného fotografa. Rallye Dakar se letos jede popětatřicáté, od roku 1979 při soutěži přišlo o život přes 60 lidí.