Aktivisté kritizují změny územního plánu. Pro připomínky zřídili web

Brno – Aktivisté z brněnských občanských sdružení vystoupili proti připravovaným aktualizacím územního plánu. Město podle nich složité změny dostatečně nevysvětlilo, informovanost proto vzali do vlastních rukou. Výhrady mají aktivisté i k samotným změnám – obávají se, že zeleň ve městě nahradí další hypermarkety. Veřejnost může ke změnám územního plánu vznášet připomínky ještě necelý měsíc. Nově k tomu lze použít i webové stránky.

Nezisková organizace Nesehnutí kritizuje především to, že lidé se o některých velkých změnách v územním plánu ani nemusí dozvědět. Pracovníci Nesehnutí proto začali sami sbírat podpisy a připomínky do připomínkového řízení, které skončí 11. února. Doufají, že se jim některé problematické věci podaří zvrátit – k tomu, aby se z připomínky stala námitka, kterou se magistrát musí zabývat, potřebují alespoň dvě stě podpisů.

Aby bylo pro lidi připomínkování co nejsnazší, připravili programátoři z Nesehnutí speciální webové rozhraní, kde se lidé dozvědí, jaké body aktivisté kritizují, mohou se seznámit se změnami, které aktualizace územního plánu chystá, a především odeslat i své vlastní připomínky. 

Co se vám na územním plánu nelíbí? Sdělte radním: Mám připomínky.


Podle Nesehnutí má aktualizace územního plánu umožnit rozsáhlejší výstavbu nákupních center. Supermarkety mají být údajně povolené téměř na všech typech ploch včetně lesů a zeleně. Některé zelené plochy v Brně se mají podle navrhované aktualizace proměnit v tzv. rekreační parky, tomu ale návrh zcela neodpovídá. Část dokumentu o zeleni připouští komerční vybavení, které se v dokumentu definuje jako „pozemky, stavby a zařízení pro obchodní činnost a služby do 5 000 m2 prodejní plochy nebo do 10 000 m2 s uspořádáním obchodní galerie“.

Video Hovoří Jiří Koželouh z Nesehnutí
video

Hovoří Jiří Koželouh z Nesehnutí

„Návrh závazné vyhlášky se vůbec neshoduje s magistrátním PR o rekreačních parcích. O hřištích a lavičkách se vyhláška vůbec nezmiňuje, zato v zeleni a lesích povoluje nesmyslně obchody,“ popsal plán Jiří Koželouh z Nesehnutí. Aktivistům se nelíbí, že ve městě mizí malé obchody a aktualizovaný plán přitom počítá se supermarkety na dosud nemyslitelných místech. Podobně už navzdory protestům místních vyrost v Brně-Ivanovicích hypermarket Bauhaus. Aktivistům se nelíbí ani výstavba bytových domů ve čtvrtích, kam architektonicky nezapadnou. Velká bytovka má vyrůst třeba na náměstí Míru ve vilové Masarykově čtvrti.

Zatímco dosavadní územní plán povoluje využívat vnitrobloky jen pro zeleň a hřiště, radnice tam teď chce povolit parkoviště. Oproti tomu radnice nepovolila podzemní garáže pod Moravským náměstím a Obilním trhem, chce raději budovat odstavná parkoviště, díky kterým se vyčistí vzduch v centru. 

„Město předložilo složité podklady se zásadními změnami pro život lidí. Hodlá je pak projednat na jediné besedě. Právě proto jsme založili nový web, díky kterému mohou občané poslat připomínku rovnou na magistrát a na mapě si vyhledat připomínky týkající se jejich okolí,“ vysvětlil Jiří Koželouh.

K aktualizaci Územního plánu města Brna mohou lidé vznášet připomínky až do 11. února. Týden před koncem termínu pro připomínky bude zastupitelstvo návrh veřejně projednávat v jednacím sále na Nové radnici 4. února v 17 hodin.