ODS volí nového vůdce. Kongres se symbolicky vrací do Olomouce

Olomouc - Delegáti Občanské demokratické strany si o víkendu zvolí nového předsedu a místopředsedy. Kongres se do tohoto moravského města vrací po dvaceti třech letech. Liberálně konzervativní strana bude hledat nového vůdce a cestu z krize, která se naplno projevila propadem v podzimních parlamentních volbách. Občanští demokraté nezískali ani osm procent hlasů, mají jen šestnáct poslanců a po osmi letech jsou v opozici. Do nového předsedy vkládají naděje na obrodu a návrat důvěry voličů. Preferovaným kandidátem je politolog Petr Fiala.

Celostátní kongres ODS bude 18. a 19. ledna v zrenovovaném hotelu Sigma - nyní Clarion v Olomouci. Pro ODS je to symbolické místo. Strana tam před dvaceti třemi roky vznikla. Bylo to po rozpadu Občanského fóra v roce 1991, zakladatelem a prvním předsedou byl Václav Klaus. O rok později ODS vyhrála volby, pak ještě dvakrát. Původně se měli občanští demokraté sejít v Praze.

Video ODS volí nového vůdce. Kongres se symbolicky vrací do Olomouce
video

ODS volí nového vůdce. Kongres se symbolicky vrací do Olomouce


„Těší mě, že přesunem do Olomouce získá 24. kongres ODS velkou symbolickou hodnotu, vrací se přímo tam, kde o vzniku strany rozhodli její první zástupci,“ řekl úřadující předseda ODS Martin Kuba, který podporuje jako svého nástupce bývalého ministra školství a někdejšího rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu.

Martin Kuba loni v létě nahradil v čele strany bývalého premiéra Petra Nečase. Ten odstoupil v červnu po skandálu s šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou, která je podezřelá ze zneužívání vojenské rozvědky. Tyto události silně otřásly celou ODS. Rok 2013 byl pro ni historicky nejhorší. Premiér Nečas byl donucen rezignovat a stranu opustilo přes půl milionu voličů.

O post předsedy budou vedle Fialy, jenž je členem ODS teprve od listopadu minulého roku, usilovat zřejmě další dva lidé, které nominovaly regionální sněmy – bývalá šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a europoslanec Edvard Kožušník.