Ševci hokejové výročí oslavili výhrou nad Litvínovem

Zlín - Hokejisté Zlína porazili ve 40. kole extraligy Litvínov 2:1 a ukončili při oslavách 85. výročí vzniku zlínského hokeje sérii pěti domácích porážek. Beranům získali vedení Pavel Kubiš a Zdeněk Okál, za Vervu snížil v 55. minutě Martin Ručinský. Litvínov venku popáté za sebou nebodoval.

Před zápasem proběhl slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnily klubové legendy. Primátor Zlína a prezident klubu Miroslav Adámek předal všem zúčastněným historické retro dresy ze třicátých let. Několik slov pronesl i ředitel extraligy Josef Řezníček. Slavnostní buly vhodila Renata Čajková, manželka tragicky zesnulého Luďka Čajky, na jehož počest je pojmenovaný zlínský zimní stadion.

V útoku scházel Zlínu Honejsek a naopak mohl trenér Vlach už počítat se službami obránce Tesaříka. Litvínov přijel bez útočníka Romana Pšurného a zadáka Šlégra. První třetinu odehráli hráči Zlína v modrobílých retro dresech s červeným nápisem Baťa ze 30. let minulého století.

Video Sestřih a ohlasy utkání Zlín - Litvínov
video

Sestřih a ohlasy utkání Zlín - Litvínov

V úvodním dějství viděli diváci rychlý hokej, v němž byli aktivnější Zlínští. Ve druhé polovině první třetiny ze série vyloučení potrestal prohřešek Jánského Kubiš, jenž obelstil gólmana Francouze. Po vstřelené brance hýřili Berani pohybem, a tak byl litvínovský brankář v permanenci i nadále. Ve velké šanci Čajánek střelou zblízka Francouze nepřekonal.

I v dalším průběhu určovali tempo hry domácí. Jejich herní převahu potvrdil v brejku Okál, jenž přesnou ranou nad beton nedal Francouzovi sebemenší šanci. Severočeši mohli zkorigovat výsledek v pětiminutové přesilovce po faulu Matějíčka, ale tuto výhodu nevyužili. Proti střele Skuhravého vytáhl parádní zákrok gólman Kašík. Před koncem třetiny zahrozili hráči Litvínova. Pozorný Kašík ale změnu skóre nepřipustil.

Na začátku poslední části Severočeši ke vstřelení kontaktního gólu nevyužili přesilovku. Ani následné střely Jurčíka a Martynka neskončily ve zlínské brance. Po polovině třetiny hráli Zlínští 47 sekund a následně 25 sekund v pěti proti třem, avšak třetí gól nepřidali. Necelých šest minut před koncem základní hrací doby snížil Ručinský. Litvínov se tlačil do branky, ale k vyrovnání mu nepomohla ani závěrečná power play.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Kubiš (Leška, Marušák), 26. Okál (Tesařík, P. Sedláček) - 55. Ručinský (Jurčík, Kousalík). Rozhodčí: Fraňo, Minář - J. Ondráček, Komárek. Vyloučení: 3:10, navíc Matějíček (Zlín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5868.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, Matějíček, Řezníček, od 27. navíc Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, F. Čech - Kubiš, Holík, Köhler - J. Ondráček, Melenovský, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Chaloupka, Posmyk, Pavelka, Pavlík, Kousalík - Jánský, Piroš, Ručinský - J. Černý, Skuhravý, Lukeš - Martynek, Jurčík, Trávníček - Rapáč, Majdan, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Juraj Jurík (Zlín): „My jsme hráli o sebevědomí. Potřebovali jsme bodovat a nejlépe za tři body. Hráči si to uvědomili a celý zápas hráli v dobrém tempu až na přesilovky. Gól na 2:0 nás uklidnil. Vlastním lajdáctvím jsme před koncem nechali soupeře snížit. Báli se o výsledek, který jsme ale naštěstí ubojovali. Doufáme, že výsledek pomůže hráčům psychicky i herně do dalších zápasů.“

Radim Rulík (Litvínov): „Věděli jsme, že domácí potřebují vyhrát. Očekávali jsme nátlakovou hru a to se vyplnilo. Počáteční tlak jsme ustáli. Když jsme začali srovnávat hru nebo se dostávat do hry, tak jsme byli vylučovaní. A to pro nás bylo těžké.“