První dokument o Viktoru Kolářovi viděli první diváci

Ostrava - Ostravské Minikino uvedlo v předpremiéře dokument České televize o fotografovi Viktoru Kolářovi. I když je jeho výjimečná tvorba zaměřená na Ostravu světově uznávaná, dosud o něm nevznikl žádný dokument. S nápadem natočit portrét přišla režisérka Klára Řezníčková, kreativní producentku Kateřinu Ondřejkovou ihned nadchl. A Viktor Kolář, který je spíše uzavřený člověk nestojící o publicitu, souhlasil.

Po intenzivní půlroční práci vznikl dokument s názvem Viktor Kolář. Přibližuje jeho vnímání světa a lidí, vztah k rodné Ostravě, ukazuje známé i dosud nepublikované snímky. Ze soukromého archivu poskytl tvůrcům mimořádné filmové záběry, které ho zachycují jako líbezného, asi dvouletého chlapečka, který se s ještě mladším bratrem přetahuje o fotoaparát Leika. Umělec, který celý život fotil jen to, co sám chtěl, s kamerou skutečně vyrůstal. Jeho otec měl v Ostravě fotoateliér.

V dokumentu vystupuje kromě Viktora Koláře jen jeho žena a dvě dcery. „Není tam žádná konfrontace s odborníky nebo teoretiky,“ podotkla režisérka Klára Řezníčková, která natáčela u Kolářů doma, v ostravských ulicích nebo na komentované prohlídce jeho retrospektivní výstavy v Praze.

V rozhovoru, který s Kolářem na předpremiéře natočila redaktorka Vendula Horníková, Kolář mimo jiné líčí, proč na spolupráci s Českou televizí přistoupil.

Rozhovor s Viktorem Kolářem na předpremiéře filmu:

Video Rozhovor s Viktorem Kolářem
video

Rozhovor s Viktorem Kolářem

Rozhovor s Viktorem Kolářem

Reportáž Venduly Horníkové

Dosud není jasné, kdy uvidí dokument diváci České televize. Podle Kateřiny Ondřejkové to bude někdy na jaře na ČT Art. Přesný termín zatím není známý. Klára Řezníčková pracovala s kameramanem Martinem Polčákemm, hudební skladatelkou Terezou Bulisovou a dalšími.

Viktor Kolář

Viktor Kolář se narodil v roce 1941 v rodině vedoucího fotoateliéru v Ostravě. Vystudoval Fotografický institut. V roce 1964 měl na Černé louce první výstavu. Roku 1968 emigroval do Kanady, pracoval tam, získal umělecká stipendia, přesto se v roce 1973 vrátil do Ostravy, kde ho čekaly výslechy na policii a práce dělníka v Nové Huti. Později dělal kulisáka v Divadle Petra Bezruče. V roce 1985 se mohl vrátit ke svobodnému povolání fotografa. Roku 1994 začal učit fotografii na FAMU. Vystavoval v New Yorku, Berlíně, San Franciscu, Dortmundu, v Aténách a mnoha v dalších městech. Vydal řadu publikací. Žije a pracuje v Ostravě.