Bylo to jako poprava, řekl žalobce o vraždě páru z Bohumína

Ostrava - Před senátem Krajského soudu v Ostravě se tři obžalovaní zodpovídají z chladnokrevné loupežné vraždy manželského páru z Bohumína. Jiří Bohdálek, Lumír Moric a Michal Zágora jsou podezřelí, že před rokem vylákali sedmašedesátiletého muže, od kterého si často půjčovali peníze, na schůzku. Svázali ho a odvezli do garáže ve Slezské Ostravě, tam ho podle žalobce zastřelili a zahrabali do připraveného hrobu.

Poté se vrátili do domu zavražděného v Bohumíně, kde našli jeho devětapadesátiletou manželku a udělali s ní totéž. Předtím v domě ukradli peníze, dokumenty a zničili záznamy z kamerového systému.

„U obžalovaných mne překvapilo, jak si všechno dopředu naplánovali a pak to téměř do puntíku splnili, a to bez záchvěvu soucitu. Bylo to jako poprava,“ řekl České televizi státní zástupce David Bartoš.

Jako první před senátem vypovídal Michal Zágora. Přiznal, že vymysleli loupežné přepadení, protože byli ve finanční tísni a měli velké dluhy. Muže z Bohumína si mezi jinými vybrali proto, že očekávali, že bude mít doma hodně peněz v hotovosti. „Nosil u sebe denně dvě stě tisíc. Tipli jsme si, že doma bude mít nejméně dva miliony,“ vysvětloval před soudem Zágora. Tvrdil, že vraždy nebyly v plánu, on sám se prý usmrcení manželů neúčastnil. Řekl, že měli oběť jen donutit, aby prozradila, kde má schované miliony. Nakonec si stejně odnesli jen dvě stě tisíc. Vypovídat chtějí i jeho dva spoluobžalovaní.

Zásadní stopa byla garáž

Policisté začali po manželích pátrat loni 1. března, poté, co jejich zmizení oznámili příbuzní. Nejprve je hledali v Polsku, kde oběti často jezdily za známými a příbuznými. Vrahové se totiž snažili policisty zmást tím, že odvezli mobil zavražděného na hraniční přechod s Polskem.

Na zásadní stopu, která jim poskytla množství důkazů, se vyšetřovatelé dostali, když zjistili, že jeden z podezřelých sháněl nedlouho před vraždou v Ostravě garáž. V objektu ve Slezské Ostravě pak s pomocí speciálně vycvičeného psa našli těla. Čtrnáct dnů po vraždách zadrželi nejprve Michala Zágoru a poté Lumíra Morice. Jiřímu Bohdálkovi se podařilo ukrýt na Slovensku. Policisté vyhlásili pátrání a nedlouho poté zatkli i jeho, a to ve slovenském Popradu.

Za jednu z nejbrutálnějším vražd v kraji za posledních dvacet let hrozí obžalovaným až doživotní vězení.