Žítkovské bohyně už nežijí jen na papíře. Teď čarují v divadle

Zlín - Poctu ženám, které dokázaly vidět do budoucnosti, přikouzlit dobro i zlo, nebo uřknout nepřítele, skládá Městské divadlo ve Zlíně premiérovým představením Žítkovské bohyně podle knižního bestselleru Kateřiny Tučkové. Očekávaná inscenace, v níž se snoubí mystika i křesťanské hodnoty, je už předem vyprodaná. V představení si zahraje téměř celý divadelní soubor a dojde i na posilu od „přespolních“.

„My neděláme dokument, ani se o to nesnažíme, literaturu posouváme do jiného světla. Inscenace je pokračováním románu,“ naznačil režisér Dodo Gombár. V hlavní roli Dory Idesové se představí Hana Tomáš Briešťanská. „Román se mi strašně líbil, četla jsem ho, ještě než jsem se dozvěděla, že to budeme dělat v divadle. Je to komplikovaná postava, snažím se na ní pořád pracovat. Román je fascinující a věřím, že ho poctíme se vší parádou,“ zavázala se herečka.

Video NO COMMENT: Žítkovské bohyně ve zlínském divadle
video

NO COMMENT: Žítkovské bohyně ve zlínském divadle

Přímo na scénáři spolupracovala i autorka knižní předlohy Kateřina Tučková. Režisér Gombár přesto ocenil, že mu nechala do značné míry volnou ruku a do představení výrazněji nezasahovala. Kniha Žítkovské bohyně se stala nejen jednou z nejprodávanějších knih předminulého roku, posbírala i celou řadu ocenění, mimo jiné Cenu Josefa Škvoreckého či čtenářské ocenění v soutěži Magnesia Litera.

Kdo byly žítkovské bohyně?

Žítkovské bohyně (přebal) Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat lidem s trápením, uměly poradit v nesnázích a také údajně viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Výjimečný rod léčitelek z Bílých Karpat přežil čarodějnické procesy v 17. století i pozdější soudy a protektorát. Nakonec byl zdevastován komunistickým režimem. Příběh o poslední generaci této tajemné legendy sepsala Kateřina Tučková ve své knize Žítkovské bohyně, jež vyšla v březnu 2012.


Příběh o mimořádných schopnostech i tajemném léčitelství je poctou ženám z oblasti Moravských Kopanic, které se nacházejí na východě Moravy. I proto se české premiéry očekávaného titulu ujalo zlínské divadlo. V představení vystoupí skoro celý divadelní soubor, na pomoc režisér povolal i ochotníky z Vizovic. Celé představení umocňuje práce výtvarnice Evy Jiřikovské, jež navrhla scénu i kostýmy. Žítkovské bohyně totiž budou hrát v kopaničářských krojích.