Úspěšnou olympioničku Sáblíkovou vítaly ve Žďáře tisíce lidí

Žďár nad Sázavou – „Svou“ úspěšnou olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou dnes vítal Žďár nad Sázavou. Sáblíková ve městě vyrůstala a začínala tam i svoji sportovní dráhu. Na tři tisícovky lidí měly šanci vidět na vlastní oči její dvě medaile z olympijských her v Soči.

Početný dav kamarádů, spolužáků, známých a hlavně fanoušků neodradilo ani chladné počasí. Všichni přišli pogratulovat olympijské šampionce v rychlobruslení Martině Sáblíkové. S fotografiemi a památníky k podpisu lidé přicházeli na žďárské náměstí už před jejím příjezdem. „Udělali jsme si výlet. Martina je kromě sportovních úspěchů i velice skromná a báječná holka, její maminka na ni může být hrdá,“ svěřila se jedna z fanynek úspěšné sportovkyně.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková v závodu na 5 000 metrůNejúspěšnější česká rychlobruslařka se narodila 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. V rychlobruslařské reprezentaci je od roku 2002. Několikrát vyhrála anketu Sportovec roku, úspěchy má i v cyklistice a in-line bruslení. Od roku 2011 drží světový rekord v rychlobruslení na 5 km – čas 6:42,55 zajela na mistrovství v Salt Lake City. Zlato v Soči získala za čas 6:51,54.


„Myslím si, že to, co dokázali, je neskutečné. Začínali na rybníku a nikdo Petrovi nevěřil, když před 15 lety říkal, že jednou doveze medaili z olympiády,“ vzpomněl další z fanoušků na nelehké začátky Sáblíkové a jejího trenéra Petra Nováka. Takovýmto úspěchům nejprve nevěřili ani jejich nejbližší. „Nedovedli jsme si to představit, ale Peťan dodržel slovo a dotáhl to do konce. Jsem mu za to vděčný,“ uvedl otec zlaté sportovkyně Milan Sáblík.

Z ovací na náměstí byla dojatá i sama Sáblíková. „Jsem strašně ráda a jsem pyšná na všechny ty lidi, kteří sem dnes přišli a fandili mi. Je to opravdu krásné. Jsem moc ráda, že jsem z tohoto města a strašně moc děkuju,“ řekla sportovkyně.

Video Hovoří Martina Sáblíková
video

Hovoří Martina Sáblíková

Hovoří Martina Sáblíková

Reakce fanoušků na příjezd Martiny Sáblíkové

Martinu Sáblíkovou přivítaly ve Žďáře davy fanoušků

Zatímco české rychlobruslení bylo před lety na pokraji zániku, sportovní úspěchy Martiny Sáblíkové přivádí k tomuto sportu v poslední době stále více dětí. „Každý se může vypracovat. Každý může jezdit na světové soutěže a možná si sáhnout po medailích. Opravdu to jde, ale ve sportu musí být disciplína,“ myslí si trenér Sáblíkové Petr Novák.

Kromě květin dostala Martina od vedení města dvaadvacetikilový dort a neomezený volný  vstup do místního relaxačního centra. Hodnotnější dar jí chce radnice předat v dubnu. Co to bude, zatím nechtěl nikdo prozradit.

Medaile Martiny Sáblíkové

Martina Sáblíková a zlatá medaile ze SočiPrvní zlaté medaile si Martina Sáblíková vybruslila už v roce 2007 na Mistrovství světa v Salt Lake City nebo na Mistrovství Evropy v Klobensteinu. Na nich dosud nasbírala celkem 14 zlatých, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile.

Olympijské medaile Martina Sáblíková poprvé přivezla v roce 2010 z Vancouveru: zlato za pěti i tříkilometrovou trať a bronz za kilometr a půl. Letos sbírku v Soči doplnila o stříbrnou medaili na třech kilometrech. Včera poprvé na Olympiádě obhájila zlato za pět kilometrů. Celkem má 3 zlaté olympijské medaile a k tomu jedno stříbro a jeden bronz.