AVÍZO: Galerie u Plazíka na Peruci vstupuje do sedmé sezony

Již do sedmé výstavní sezony vstupuje letos Galerie u Plazíka na Peruci. Letošní první výstava začne 8. března a má název Josef Sedláček – Vodopády České republiky. Jde o výstavu fotografií cestovatele -  cyklisty Josefa Sedláčka z Loun a vystaveny budou snímky převážně z Krkonoš a Jeseníků. Tato výstava bude přístupná až do 27. dubna. Další tři výstavy mají tyto termíny - 3. května - 29. června - Eva Vokatá, Vlasta Fišrová  (fotografky výtvarnice), 
4. července - 31. srpna - Pavol Kurilla (mladý perucký fotograf) a 6. září - 2. listopadu -  Renata Hudecová „Štěstí jako skládačka“ - úspěšná fotografka z Loun.

Galerie u Plazíka na Peruci byla slavnostně otevřena 23. června 2007 a jak mi řekl galerista Mirek „Plazík“ Blažek, k otevření měl hned tři podnětné impulsy. Za prvé ho inspirovala výtvarná Galerie u Kozorožce, pak chtěl umožnit výborným amatérským fotografům ukázat svá díla a v neposlední řadě chtěl oživit kulturní dění na Peruci a nabídnout další cíl při návštěvě městyse. Na každý rok jsou připraveny zhruba čtyři výstavy a v galerii může vystavovat každý tvůrčí člověk, ale zejména amatérští fotografové. Místo mají v galerii i ti, kteří se zajímají o historii a dění kolem nás a mají zajímavé poznatky a sbírky. 

K dnešku proběhlo v galerii už 26 výstav a dvě příležitostné akce - Betlémské světlo a výstava k Setkání rodáků. Pochopitelně jsem se zajímal o nejúspěšnější výstavu, k tomu Mirek Blažek: „To se nedá jednoznačně určit. Samozřejmě to bylo otevření galerie mojí výstavou fotek z Francie, výstavy fotografek Petry Kučerové a Marty Černické a společná výstava tří peruckých fotografů. Z dokumentačních výstav to byla určitě akce ke 100. výročí narození Františka Fajtla, jejíž vernisáže se zúčastnila celá letcova rodina. Další hodně navštěvovaná výstava byla sbírka lounských milovníků železnice…“

Všechny  výstavy jsou zdarma a jsou přístupné o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin a nebo po telefonické domluvě, je zde bezbariérový přístup.

Jen pro připomenutí - Městys Peruc leží 15 km východně od Loun, pokud použijete železnici, je zastávka na trati Louny - Slaný. A Peruc je známá také historickým příběhem Oldřicha a Boženy, na památku je zde Boženina studánka a Oldřichův dub.

Text a foto: Ladislav Bába