ČT start na návštěvě v Brně

Brněnské studio České televize přivítalo stážisty zařazené v programu ČT start. Ojedinělý projekt umožňuje patnácti vysokoškolákům dlouhodobou praxi ve veřejnoprávní televizi. Při jednodenní exkurzi na jihu Moravy získali užitečné informace o aktuální výrobě, technologiích, ale také o programových plánech a zázemí brněnské televize. Studenti se tak na vlastní oči přesvědčili, že regionální studia tvoří nedílnou součást ČT.

Ukázky z právě dotočeného sitkomu Kancl a připravovaného cyklu Expremiéři naznačily, že právě studenti budou patřit k vděčným divákům obou titulů. Vedoucí programu brněnského studia Jiřina Budíková je zároveň ujistila, že letošních novinek bude daleko víc. Zejména v hrané a dokumentární tvorbě. Zároveň představila pořady, které uspěly na domácích i zahraničních festivalech. „K těm v poslední době nejúspěšnějším patří například Kauza Cervanová, Show!, Zázrak a pohádky Šťastný smolař a Sněžný drak,“ uvedla. Ředitel studia Karel Burian připomněl, že brněnské tvůrčí centrum a producentské skupiny spolu s redakcemi zpravodajství a sportu zásobují svými pořady všechny programy České televize.

Studio Brno nejen vyrábí pořady, ale v jihomoravském regionu podporuje řadu projektů, spolupracuje s vysokými školami a institucemi. „Ročně podpoříme zhruba 15 ojedinělých kulturních událostí formou mediálního partnerství,“uvedla mluvčí studia Hana Orošová. „Je nám ctí být u tak významných projektů, jako je například hudební festival Janáček, Moravský podzim, folklórní festival ve Strážnici a mnoho dalších.“

Studenty zaujala prezentace nových technologií a nadchla je prohlídka zpravodajského přenosového SNG vozu, který umožňuje živé aktuální vstupy do regionálního i celostátního vysílání České televize. Při exkurzi ve studiu Typos v Jezuitské ulici se někteří netajili tím, že se poprvé dostávají do režií, střižen nebo ke kamerám. V dekoracích pořadu Dobré ráno se zajímali o živé vysílání, na pracovišti zvukové postprodukce zastihli mistra zvuku Ladislava Ježka při práci na druhé řadě seriálu Znamení koně.

Návštěva brněnského studia pro studenty skončila v archívu programových fondů, kde je uloženo více než 10 tisíc nosičů. „Aktuálně digitalizujeme nejen videotéku, ale také fonotéku, a na tento proces připravujeme i spisový archív,“ upřesnila vedoucí programu Jiřina Budíková a pozvala účastníky exkurze do badatelny, která je hojně využívána právě studenty vysokých škol.