Brněnská filharmonie koupila rolls royce mezi klavíry

Brno – Klavír, který patří k nejlepším na světě, získala brněnská filharmonie. V Německu ho vybírali zástupci souboru společně s klavírními hvězdami Ivo Kahánkem a Annou Vinickou. Špičkový nástroj Steinway & Sons model D stál hudebníky čtyři miliony korun, na nákup přispělo i město Brno. Nástroj milovníci vážné hudby poprvé uslyší dnes večer na koncertu tureckého klavíristy Fazila Saye.

Nový klavír určený pro Besední dům vybírali zástupci filharmonie přímo v továrně Steinway v německém Hamburku. „Měli jsme na výběr z osmi nástrojů, u každého jsme zkoumali všechny jejich parametry. Tento nástroj má krystalicky čistý zvuk a má velký potenciál vývoje zvuku. Pro Besední dům potřebujeme opravdu přesný a precizní zvuk, který umožní slyšet veškeré nuance. Vyhovuje také proto, že se v tomto koncertním sále nahrává,“ vysvětlila ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová.

„Každý klavír má svoji duši. Když se na něj hraje déle, tak se ta duše otevře a nástroj zní více barvami, než kterými zněl ze začátku. Všechny rezonance se stávají zvukově bohatší,“ popsal klavírista Igor Ardašev. A klavír značky Steinway model D patří mezi to nejlepší, na co mohou klavíristé hrát.

Video NO COMMENT: Stěhování klavíru do Besedního domu
video

NO COMMENT: Stěhování klavíru do Besedního domu

„Drtivá většina klavírních sólistů se vždy zeptá, jestli máte Steinway model D, než vůbec začnou o nabídce na vystoupení uvažovat,“ vysvětlila Kučerová. Brněnští filharmonici sice stejný, ale starší model D vlastní, utrpěl ale častým stěhováním, proto se filharmonici rozhodli pro nákup nového. Teď už se ale nikam přesouvat nebude, natrvalo bude umístěný v Besedním domě.

Špičkový nástroj stál astronomické čtyři miliony korun. „Je to dáno tím, že jeho výroba je z osmdesáti procent ruční práce. Nástroj se skládá z celkem 12 tisíc součástek, třeba v případě dřevěných lišt musí každá projít detailním zkoumání, které odhalí případné prasklinky. Ty totiž mohou způsobit dalekosáhlé změny tónu,“ vysvětlila důvod, proč je cena klavíru tak vysoká, Kučerová.

Henry E. SteinwaySteinway & Sons, nebo zkráceně Steinway; je americko-německý výrobce klavírů. Firmu založil v roce 1853 na Manhattanu německý imigrant Heinrich Engelhard Steinweg. V současné době firma sídlí na dvou místech: V New Yorku a v Hamburku v Německu.

Steinway je značkou prominentních klavírů, které jsou známé pro svoji vysokou kvalitu. Klavíry této značky získaly řadu ocenění. Jednou z prvních byla v roce 1855, tedy pouhé dva roky po založení společnosti, zlatá medaile na veletrhu Amerického institutu. V letech 1855 až 1862 firma získala dalších 35 zlatých medailí.

Firma se navíc zasloužila o řadu významných vynálezů v oblasti vývoje klavírů. V současné době drží 126 patentů na výrobu klavírů, ten vůbec první získala v roce 1857.

Logo Steinway & SonsKlavíry od značky Steinway & Sons patří k vůbec nejdražším na světě, firma ale vyrábí i dvě levnější značky Boston a Essex. Pro jejich výrobu se používají levnější komponenty, výroba navíc probíhá v Asii v klavírních manufakturách.

(zdroj: Wikipedie)