AVÍZO: Knížecí Velikonoce na hradě Křivoklátě

Od soboty 19. do pondělí 21. dubna 2014 se na Křivoklátě uskuteční Knížecí Velikonoce. Připraven bude velký řemeslnický jarmark na celém dolním nádvoří a v přízemích bývalého pivovaru. Hudba, lidové zvyky, kejklíři, staré divadlo a mnoho dalšího pro všechny věkové kategorie. V sobotu a v neděli je možné na Křivoklát přijet historickým vlakem s parní lokomotivou. Návštěvníci se mohou těšit i na velikonoční koncerty.

Knížecí Velikonoce

Vraťte se s námi na Křivoklát před 150 lety, prožijte Velikonoce našich předků, poznejte dnes již neznámé zvyky, řemesla. Jak se vítalo jaro a připomínal Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle, kde se vzal beránek a kraslice. Navštivte celý hrad v doprovodu knížecích čeledníků, myslivců i samotného knížepána. Prohlédněte si malování vajec, výrobu svíček, upleťte si svou pomlázku nebo vyrobte píšťalku. Ochutnejte mnoho dobrého, co se o Velikonocích vařilo, smažilo a peklo.

Parní expresem z Prahy na Křivoklát

Tradiční cesta o velikonoční sobotě a neděli na hrad Křivoklát je historickým vlakem Českých drah – „Křivoklátský expres“, v čele s parní lokomotivou Šlechtična, s odjezdem 9:12 z Prahy-Braníka.

Velikonoční koncerty

Velikonoční koncerty proběhnou v sobotu 19. 4. v Královské hradní kapli a v neděli 20. 4. v Královském sále hradu vždy od 15 hodin. O Bílou sobotu v podání Pěveckého sboru SUDOP a v neděli v podání Rakovnického komorního orchestru se sborem Magistrae Raconenses, se sólisty plzeňské opery a dětského sboru ZUŠ Rakovník-Perličky.

Pára na hradě Křivoklátě

Na hrad zavítá opět i unikátní funkční model parního stroje, jež bude pohánět starý dobrý flašinet.

Co uvidíte během všech dnů

Velký řemeslnický jarmark bude v prostorách celého dolního nádvoří, ve vnitřních prostorách dolního hradu. Uvidíte mnoho zručných řemeslníků při práci. Hudbou a slovem bude po všechny dny lákat příchozí známá skupina KRLESS.

Křivoklátský poklad 

Podle legendy se o Velkém pátku (18. 4.) otevírají poklady. Jeden takový mohou návštěvníci hradu spatřit od 19. dubna i na Křivoklátě. Cestu k němu jim naznačí významná osobnost, která ve více než 900leté historii na hradě pobývala.

Během prohlídek se budou návštěvníci se všemi osobnostmi postupně seznamovat. Jedna z nich jim předá indicii – návod, kde mohou křivoklátský poklad spatřit. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout „pod pokličku“ jedné z hradních záhad.

Křivoklátský poklad je přístupný v rámci běžných prohlídek – Gotické paláce i Celým hradem, a to bez navýšení běžného vstupného, a bude na hradě k vidění pouze do 18. května 2014.

Stříbrnice se nachází na nejbezpečnějším místě hradu. Jak napovídá její název, sloužila po mnoho století jako královská a hradní pokladnice. V době husitských válek nechal císař Zikmund Lucemburský převézt na hrad Křivoklát a uložit ve stříbrnici korunovační klenoty, zemské desky a poklad nesmírné hodnoty.

Je pravděpodobné, že část pokladu, respektive korunovační klenoty a zemské desky, byly z Křivoklátu odvezeny nejprve do Plzně a pak na hrad Karlštejn ihned po požáru hradu 18. 3. 1422. Tedy ještě před tím, než požárem oslabený hrad obsadil v dubnu téhož roku oddíl husitského hejtmana Absolona Bělbožky z Chříče. Ten našel stříbrnici již prázdnou, stejně tak jako Aleš Holický ze Štenberka, který hrad dobyl zpět pro katolickou stranu v srpnu 1422. Kam zmizela větší část pokladu, je dodnes záhadou…

Výstavy

Od 5. dubna 2014 je otevřena opět výstava fotografií berounského fotografa Jana Šroubka – VŠUDE ŽIJÍ LIDÉ II., jež volně navazuje na fotografovu výstavu v roce 2009. Výstava bude k vidění v době shodné s otevírací dobou hradu v Galerii Lednice a představuje jeho žánrovou a dokumentární tvorbu. Jsou zde zastoupeny snímky z jeho cest do různých koutů světa, ať už je to Uzbekistán, Tanzanie, Argentina, Chile, Kapverdské ostrovy, Rusko, Gruzie, Náhorní Karabach, Arménie, Kuba, Skotsko či třeba romské osady na Slovensku. Vstup zdarma.

Stálá výstava řezbářských děl – VSTUPTE S NÁMI DO OBRAZU, vzniklých během uplynulých ročníků Křivořezání, je od dubna opět o víkendech přístupná návštěvníkům dolního nádvoří. Vstup zdarma.

Jak je otevřeno

Hrad Křivoklát je otevřen celoročně. V dubnu je hrad otevřen pro veřejnost denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin (v 16 h začíná poslední prohlídka). O velikonočních svátcích je otevírací doba prodloužena do 17 hodin a je otevřeno i o Velikonočním pondělí.

Více informací na www.krivoklat.cz

Luděk Frencl, kastelán hradu Křivoklát