TÉMA

Záchytná stanice

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
15. 4. 2025|

Kvůli financování záchytky se Karlovarský kraj obrací na obce. Špatný vtip, reaguje Sokolov

Protialkoholní záchytná stanice v Sokolově má problémy s financováním. Její ztráta narůstá. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA) už vyzval obce, aby na provoz jediné záchytky v regionu finančně přispívaly. Klienti totiž za střízlivění často nezaplatí, roční ztráta zařízení se už pohybuje kolem deseti milionů korun.
12. 7. 2024|

Před sedmdesáti lety vznikla první česká záchytná stanice. Přístupem byla unikátní, hned po vystřízlivění nabízela léčbu

Nestačí poskytnout jen první pomoc, ale je potřeba podat pomocnou ruku – základní myšlenka, kterou se řídil psychiatr Jaroslav Skála, když před sedmi desíkami let zakládal první záchytnou stanici u Apolináře v Praze. Stalo se tak 15. května 1951. Jeho cílem bylo lidi pod silným vlivem alkoholu nejen v danou chvíli kvůli bezpečnosti izolovat, ale hlavně je dlouhodobě léčit. A právě tímto přístupem se stala „záchytka“ v jeho pojetí světovým unikátem. A přestože se mnohé během let změnilo, obdobným způsobem pracují některé záchytné stanice dodnes.
15. 5. 2021|
Načítání...