TÉMA

Slinivka břišní

Čeští lékaři loni vyměnili nejvíc orgánů od zahájení transplantací

Lékaři v Česku loni transplantovali pacientům 952 orgánů, což je nejvíc od prvního voperování orgánu od dárce v roce 1961. Dosud byl rekordním rok 2018. Meziročně jde o nárůst zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Koordinačního střediska transplantací. Rekordní byl počet dárců orgánů i operovaných srdcí, plic a ledvin. Naopak nejméně od roku 2011 bylo na konci roku čekajících na transplantaci, na čekací listině je zapsáno 923 osob.
4. 1. 2025Aktualizováno4. 1. 2025|

V Brně se mohou lidé přihlásit na preventivní vyšetření rakoviny slinivky

Masarykův onkologický ústav začal provádět preventivní ultrazvukové vyšetření onemocnění nádorem slinivky břišní. V rámci studie zatím u stovky pacientů s chronickým onemocněním slinivky, vrozenými dispozicemi nebo se dvěma blízkými příbuznými s rakovinou slinivky. Žádanku může vypsat praktický lékař. Každoročně onemocní nádorem slinivky dva tisíce tři sta lidí a pacientů přibývá. Za posledních třicet let je to o šedesát procent víc. Úmrtnost mezi nádory je třetí nejvyšší v republice. Onemocnění je bezpříznakové, lékaři ho často odhalí až v pozdním stadiu. Operovat lze pouze dvacet procent pacientů.
24. 9. 2024|

Léčbu diabetu výrazně usnadnily pumpy a senzory. Budoucností by mohl být „smart inzulin“

Letos je tomu už sto let, co byl objeven inzulin – hormon, který produkují Langerhansovy ostrůvky v pankreatu (slinivce břišní). Objev kanadského chirurga Fredericka Bantinga tak přinesl zatím jedinou účinnou léčbu cukrovky I. typu. Ta se do dnešní doby příliš nezměnila, jiný je však způsob aplikace inzulinu a hlavně měření hladiny cukru v krvi, které je nezbytné pro správnou kompenzaci diabetika. Průlomový byl nástup moderních technologií.
26. 2. 2021|
Načítání...