TÉMA

Olivový olej

Dědictví předků žije v tuniském mlýně na olivy

V tuniském městě Tebourba udržuje Abdaziz Misfare živou tradici svých předků – výrobu olivového oleje v tradičním mlýně s masivními kamennými mlýnky. „Jsou to stroje našich předků, které zpracovávají olivy stejně jako před kolonizací Tuniska,“ říká Misfare. Každý krok procesu, od drcení oliv po ruční separaci oleje od vody, zachovává přírodní kvality produktu i spojení s historií. Dokonce i zbytky z lisování nacházejí využití – pasta jde do výroby mýdla a odpadní voda slouží jako přírodní hnojivo. Tunisko, jeden z předních světových vývozců olivového oleje, nyní zažívá rekordní růst poptávky i cen.
před 5 hhodinami|

Olivovníky našly kvůli změně klimatu nový domov v Maďarsku

Oteplování klimatu v Evropě mění zemědělské podmínky, což umožňuje rozšíření plodin typických pro jih kontinentu na sever. V Maďarsku se například olivovníky, tradičně pěstované v teplejších oblastech, stávají novým symbolem těchto změn. Pěstitelé jako Csaba Torok popisují, že mírnější zimy a příznivé mikroklima na svazích v blízkosti Balatonu poskytují ideální podmínky pro růst olivovníků, které se stále více adaptují na tamní prostředí. Tento posun v pěstování oliv odráží širší evropský trend, kdy klimatické změny místy otevírají nové možnosti pro zemědělské plodiny, zatímco jižní oblasti čelí rostoucím problémům se suchem a vlnami veder.
10. 10. 2024|

Kyperská jednota v lahvích oleje. Půlka oliv vyrostla na severu, půlka na jihu

Spor o území ostrova Kypr se táhne skoro půl století. Proti rozdělení na dvě části, Kyperskou republiku a samozvanou Severokyperskou tureckou republiku, se postavili dva místní obyvatelé. Jeden je Turek a druhý Řek a začali společně podnikat ve výrobě olivového oleje.
13. 2. 2020|
Doporučujeme

Evropské olivy ohrožuje zhoubná bakterie. Italští vědci zkoumají, jak ji porazit

Olivovníky v Evropě čelí zhoubě v podobě bakterie Xylella fastidiosa, přesto v italské Apulii, kde se infekce vyskytuje, zůstávají některé olivovníky záhadně zelené. Jsou vůči ní rezistentní, a tak dávají naději v boji proti nebezpečí, jež sužuje celé Středomoří. Bakterie nazývaná „lepra olivovníků“ se do tohoto suchého regionu dostala zřejmě z Kostariky v roce 2013 a v Itálii už zahubila přes milion stromů. Druhý největší světový exportér olivového oleje po Španělsku má ztráty kolem 1,2 miliardy eur (asi 30 miliard korun).
12. 8. 2019Aktualizováno17. 8. 2019|

Itálie odhalila rozsáhlé pančování olivového oleje. Tekutina ze sóji a chlorofylu putovala i do Česka

Italští policisté v rámci mezinárodní operace nazvané Žluté zlato dopadli podvodníky, kteří prodávali pančovaný olivový olej. Ve spolupráci s evropskými agenturami Europol a Eurojust zadrželi 24 lidí, z toho většinu v jihoitalském městě Cerignola a část v Německu. Extra panenský olivový olej, který byl ve skutečnosti sójový nebo slunečnicový olej obohacený chlorofylem, se prodával hlavně v Itálii a Německu. Dostal se ale i do Česka.
16. 5. 2019|