Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

2021-ano-barva

Hnutí odvozuje svou historii od iniciativy ANO 2011 – Akce nespokojených občanů (odsud i název hnutí), kterou před deseti lety založil miliardář a dosavadní beneficient holdingu Agrofert Andrej Babiš. Reagoval tak na údajnou systémovou korupci, která měla prorůst veřejnou správou.

Do vrcholné politiky ANO vstoupilo po předčasných sněmovních volbách v roce 2013, ve kterých skončilo druhé těsně za sociální demokracií (získalo 18,65 % hlasů), a vytvořilo trojkoaliční kabinet s ČSSD a lidovci. Po čtyřech letech již volby vyhrálo (29,64 % hlasů) a se sociálními demokraty jakožto juniorním partnerem vytvořilo menšinový koaliční kabinet hájený komunisty.

Hnutí od počátku funguje bez jasného ukotvení na levopravicové politické ose, vymezuje se proti zavedeným stranám, podporuje sociálně štědrý, centralizovaný stát, který voličům slíbilo řídit jako firmu. V současné sněmovně má se 78 mandáty nejsilnější klub a do nadcházejících voleb ANO znovu vede jeho předseda, premiér Andrej Babiš.

Máme připraven plán na zvládnutí případných dalších vln. Dotáhneme očkovací kampaň a poskytneme 3. dávku nejzranitelnějším skupinám. Očkování bude dobrovolné.

Klíčové pro nás bude oživení ekonomiky po covidu-19. Pomoc státu zamezila krachům a propouštění. I nadále budeme hájit nízké daně a nepřipustíme jejich zvýšení.

Členství v EU a NATO je garancí našeho života v míru a stabilitě. Klíčovými tématy zůstává boj proti nelegální migraci, bezpečnost a posilování vnitřního trhu.

Díky novému stavebnímu zákonu máme nástroj k urychlení výstavby bytů i dopravních staveb. Budeme stavět nájemní byty a mladým zlepšíme podmínky financování.

Zákon musí být na straně poctivých a slušných lidí. Občanům zajistíme účinnou ochranu před nesprávným rozhodnutím úřadů.

Prioritou stále zůstává potravinová soběstačnost. Dále budeme podporovat výrobce českých kvalitních potravin. Statisícům domácností pomůžeme s úsporami energií.

Zdravotnictví zůstane jednou z hlavních veřejných služeb. Posílíme prevenci a budeme pokračovat v elektronizaci. Zajistíme lepší dostupnost léků.

Parlament by měl fungovat maximálně efektivně. Nedovolíme bobtnání počtu vládních funkcí, které v minulosti sloužily jako trafiky.

Kultura a umění jsou základním kamenem naší společnosti. Kultura kvůli covidu-19 trpěla nejvíce a s dopady se musíme rychle vyrovnat.

Byznys jsme během covidové krize udrželi. Nyní musíme podpořit průmyslovou revoluci 4.0. Podnikání budeme dále zjednodušovat.

Vzdělávání a věda jsou naše budoucnost. Investice do vzdělávání, mládeže i výzkumu budou pokračovat rychlým tempem.

Stát musí pomoci ve složité situaci. Nechceme ale rozdávat peníze ve formě sociálních dávek a budeme se řídit heslem „pracovat se vyplatí“.

Úřad slouží občanovi. Budeme pokračovat v digitalizaci a elektronizaci. Naším cílem je, aby bylo možné veškerou komunikaci s úřady vyřídit online.

Do konce roku 2025 uvedeme do provozu 294 km nových dálnic. Budeme pokračovat ve výstavbě klíčových obchvatů. Připravíme megaprojekt vysokorychlostních tratí.

Bezpečnost našich občanů je absolutní priorita. Chceme zůstat aktivním členem NATO a EU, bojovat proti terorismu a nelegální migraci.


Nejčtenější články