Přes Středozemní moře připlulo letos do Evropy sto tisíc uprchlíků

Před dvěma roky přišel do Evropy takzvanou balkánskou cestou téměř milion migrantů. Aktuálně jich na jihovýchodě Evropy uvázlo jen několik tisíc. Většina v Řecku, kam za poslední půlrok z Turecka dorazilo kolem deseti tisíc lidí. Většina uprchlíků nyní míří do Evropy takzvanou středozemní trasou z Libye do Itálie.

Video Události
video

Události: Migrace do Evropy za první pololetí roku 2017

V tranzitním centru na severu Srbska čeká kolem sedmi stovek lidí už několik měsíců na to, co s nimi bude dál. Až sem se těmto uprchlíkům převážně z Afghánistánu a Sýrie podařilo dostat díky pašerákům. „Chorvatsko zavřelo své hranice úplně. Maďarsko čas od času pár lidí pustí, ale jejich počet je hodně omezený,“ přemítá o osudu běženců vedoucí tranzitního centra.

Obě země zapečetily své hranice vysokým plotem a přeťaly tak balkánskou trasu, po které před dvěma lety přišlo do Evropy téměř milion migrantů. Příliv výrazně omezila i loňská dohoda o jejich zadržování v Turecku.

V první polovině letošního roku dorazilo na evropský kontinent přes 100 tisíc běženců. Je to o víc než polovinu méně než za stejné období loni. Největší pokles zaznamenalo Řecko, o 93 procent.

Odlehčení balkánské trasy ale zatížilo tu přes Středozemní moře. Ze severní Afriky se připlavilo do Španělska přes šest tisíc migrantů. Nejvíc jich ale skončilo v Itálii – přes 84 tisíc. Země dlouhodobý nápor nezvládá a žádá ostatní země Evropské unie o solidaritu.

EU do konce roku 2018 prodloužila mandát námořní misi ve Středozemí. Itálie se přímo zapojí do boje proti pašeráckým gangům a do výcviku pobřežní stráže v Libyi. K jejím břehům se chystá vyslat své lodě, stovky vojáků, letadla a drony.