Letadla koalice vedené USA bombardovala pozice syrské armády

Letouny mezinárodní koalice vedené Spojenými státy udeřily podle ruského ministerstva obrany na východě Sýrie. Tam Damašek bojuje proti takzvanému Islámskému státu. Podle Moskvy při náletech zemřely desítky bojovníků věrných prezidentu Asadovi. Americká armáda v reakci uvedla, že koalice na pozice syrské armády neudeřila záměrně. Domnívala se prý, že cílí na bojovníky Islámského státu, a následně letecké operace v oblasti pozastavila. Okolnosti incidentu chce prošetřit. Útok přesto může znamenat těžkou ránu pro křehké příměří v Sýrii.

 
Video Zprávy
video

Při náletech v Sýrii umíraly desítky vojáků

Spojené státy vyjádřily politování nad touto akcí. Uvedl to vysoký představitel americké vlády s tím, že Washington bude i nadále dodržovat příměří v Sýrii. Mluvčí syrské armády prohlásil, že nálety zničily tři tanky, tři bojová vozidla a čtyři minometné a protiletadlové zbraně. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že útoky vypadají jako důkaz toho, že Washington pomáhá ozbrojencům IS. O incidentu v noci jednala na žádost Ruska Rada bezpečnosti OSN. Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání RB OSN kritizovala.

Spojené státy již dříve uvedly, že se domnívaly, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). „Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku,“ konstatovala v prohlášení americká armáda. Ve vojenské akci proti IS a Al-Káidě ale hodláme i nadále pokračovat, řekl zmíněný vysoký představitel americké vlády.

Zasedala Rada bezpečnosti OSN, na žádost Rusů

Na žádost Ruska se v noci na neděli sešla Rada bezpečnosti OSN k jednání o útocích koaličních jednotek, které zasáhly pozice syrské armády. Při náletu zahynuly podle ruských a syrských zdrojů desítky vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Americká velvyslankyně v OSN Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání patnáctičlenné Rady bezpečnosti kritizovala. „Rusko musí přestat s těmito lacinými snahami získat body a s těmito divadly na efekt a soustředit se na to, o co skutečně jde, tedy na realizaci naší dohody,“ řekla Powerová novinářům před začátkem jednání Rady bezpečnosti.

Podle Powerové je „cynické a pokrytecké“ svolávat mimořádné zasedání rady kvůli americkému náletu a nesvolat zasedání RB OSN k odsouzení Asadova režimu, který „systematicky páchá jedna z nejhorších zvěrstev za celou generaci“.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin na protest proti výrokům Powerové opustil zasedání RB OSN předtím, než se vyslankyně dostala k projevu. Prohlásil, že za desítky let v diplomatických službách „nebyl svědkem takové netaktnosti ze strany USA a že je komentáři Powerové zděšen“. Čurkin rovněž řekl, že kvůli náletům nyní visí nad dohodou o příměří v Sýrii vyjednanou Moskvou a Washingtonem „velký otazník“.

Rusko a Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sdělily, že koaliční vojska zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Syrská armáda kontroluje říční přístav v Dajr az-Zauru a také část města, které je jinak zcela obklopené územím v držení IS.

 

Syrská armáda potvrdila, že při náletu zahynuli syrští vojáci, kteří se připravovali na útok proti IS. Jejich počet však neuvedla. Syrská armáda také při útoku na krátkou dobu přišla o některé pozice, které se jí později podařilo získat zpět. USA uvedly, že poté, co je Rusko informovalo, že při svém útoku zasáhly zřejmě syrské vojáky a vozy, útok zastavily. Uvedly rovněž, že koalice předem o útoku informovala Rusko. Moskva útok označila za důkaz toho, že Washington „tvrdohlavě odmítá“ koordinovat útoky s Damaškem.

SOHR se odvolává na zdroj z letiště. Podle organizace ve stejnou dobu útočily ve stejné oblasti také ruská letadla. V pondělí přitom vstoupilo v zemi v platnost příměří mezi silami syrského prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy. Stále ho však komplikují incidenty a obviňování z jeho nedodržování a zatím nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Halabu, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné.