Haftarovy síly působí hlavně na východě Libye, připojilo se k nim mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Podle mluvčího PFG Haftarovi lidé zaútočili na Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu. Haftarovy jednotky vstoupily do As-Sidry a Rás Lanúfu a v As-Sidře při bojích vzplál jeden ropný zásobník.
Pavel Novotný
„Jde de facto o pokračování občanské války mezi východem a západem země. V tomto případě nejde o islám, nejde o náboženství, ale jde čistě o moc. Libye je závislá na ropném bohatství a kdo kontroluje ropu, ten de facto vládne.“
Generál Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak ale sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.
Haftar nepodporuje vládu, jež vznikla díky zprostředkování OSN a jež sídlí od března v Tripolisu. Nahradila původní dva kabinety, z nichž jeden byl v libyjské metropoli a druhý v Tobrúku.
Haftarovy oddíly, známé jako Libyjská národní armáda (LNA), proti IS a dalším radikálům bojují hlavně na východě v okolí Benghází, ale v poslední době se mobilizují i v oblasti terminálů a zřejmě usilují o získání kontroly nad nimi.
Vládní jednotky se nyní soustřeďují na boj proti IS v Syrtě, která leží na pobřeží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu a již loni v červnu radikálové ovládli.