V Libyi se rozhořely boje o ropné terminály

Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, dnes začaly bojovat o významné ropné terminály v zemi. Proti nim stojí jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), jež se nedávno dohodly s vládou v Tripolisu, že umožní otevření přístavů a obnovu vývozu ropy.

Chalífa Haftar
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mohammed El-Sheikhy

Haftarovy síly působí hlavně na východě Libye, připojilo se k nim mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Podle mluvčího PFG Haftarovi lidé zaútočili na Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu. Haftarovy jednotky vstoupily do As-Sidry a Rás Lanúfu a v As-Sidře při bojích vzplál jeden ropný zásobník.

Terminály As-Sidra a Rás Lanúf, které leží mezi středolibyjskou Syrtou a východolibyjským Bengházím, jsou uzavřeny od prosince 2014. O oba začátkem roku bojovali také radikálové z Islámského státu (IS).

Generál Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak ale sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.

Ropná plošina u Libye
Zdroj: Reuters
Autor: Darrin Zammit Lupi

Haftar nepodporuje vládu, jež vznikla díky zprostředkování OSN a jež sídlí od března v Tripolisu. Nahradila původní dva kabinety, z nichž jeden byl v libyjské metropoli a druhý v Tobrúku.

Haftarovy oddíly, známé jako Libyjská národní armáda (LNA), proti IS a dalším radikálům bojují hlavně na východě v okolí Benghází, ale v poslední době se mobilizují i v oblasti terminálů a zřejmě usilují o získání kontroly nad nimi.

Vládní jednotky se nyní soustřeďují na boj proti IS v Syrtě, která leží na pobřeží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu a již loni v červnu radikálové ovládli.