Tlak na odchod Řecka ze Schengenu podle Chovance sílí

Možnost krátkodobého vyloučení Řecka ze Schengenu je stále více ve hře. Prohlásil to český ministr vnitra Milan Chovanec na neformálním setkání se svými unijními kolegy v Amsterdamu – hlavně kvůli migrační krizi a ochraně vnějších hranic EU. Razantnější slova volil slovenský ministr Robert Kaliňák. Vzhledem k dosavadnímu přístupu je prý Řecko už prakticky mimo Schengenský prostor.

Video Události
video

Ministři EU jednali, zda hodit Řecko přes palubu Schengenu

Český ministr nevěří ujišťování, které zní například z Evropské komise, že v příštích čtyřech týdnech začnou na řeckém území skutečně fungovat takzvané hotspoty. Tedy místa a týmy „třídící“ migranty, kterých do Řecka stále každý týden přibývá několik tisíc. „Je to utopie,“ myslí si Chovanec.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že Řecko vzhledem ke svému přístupu k migrační krizi už fakticky není zemí schengenského prostoru volného pohybu. Kaliňák si to myslí i přesto, že mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová v Bruselu ujišťovala, že v Unii není žádný plán Řecko odněkud vylučovat.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas však v pondělí svalil vinu na Evropskou unii a její nedostatečnou pomoc. Například místo 1800 požadovaných pracovníků agentury Frontex dorazilo do země o tisíc lidí méně a místo 28 požadovaných plavidel je jich k dispozici šest.

Francouzský ministr vnitra Cazeneuve (uprostřed) při jednání v Amsterdamu
Zdroj: ČTK/AP

Na schůzce v Amsterdamu chce nynější nizozemské předsednictví Unie probrat především postoj členských zemí k prosincovému návrhu Evropské komise na vznik společné pobřežní a pohraniční stráže. Obsahuje i kontroverzní myšlenku, aby tato instituce, která by měla mít 1500 či 2000 lidí, mohla v budoucnu zasahovat na území členské země i bez jejího souhlasu.

Zemím V4 se takový návrh příliš nezamlouvá. „Na druhou stranu, kdyby si stát v budoucnu při problému o pomoc neřekl, riskuje, že by ho ze Schengenu vyloučili,“ řekl Chovanec. Nefunkčnost ostrahy části vnější hranice EU podle něj není možné dlouhodobě tolerovat.

Video Události komentáře
video

Chovanec: Vyloučení Řecka ze Schengenu je na stole