Šéf polského centra kontrašpionáže NATO skončil. Vyvedla jej vojenská policie

Nová polská vláda v noci vyměnila šéfa čerstvě vytvořeného polsko-slovenského kontrašpionážního centra Severoatlantické aliance ve Varšavě. Dosavadní ředitel Krzysztof Dusza prý minulý týden neuposlechl propouštěcího příkazu.

Sídlo centra NATO ve Varšavě je zapečetěno
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Paweł Supernak

Úředník polského ministerstva obrany vnikl podle sesazeného ředitele do centra v půl druhé v noci v doprovodu vojenské policie. „Řekl jsem jim, že jejich přítomnost zde je nezákonná,“ uvedl Dusza, který prý o situaci informoval „slovenskou stranu a další zahraniční partnery“. V televizi TVN24 dále řekl, že šéf vojenské kontrarozvědky Piotr Bonczek se domáhal vstupu i do slovenských kanceláří.

Bývalý polský ministr obrany Tomasz Siemoniak označil noční operaci za „absolutní skandál“ a za „čin, který v žádné zemi NATO nemá obdoby“. Jménem Polska se také Slovensku omluvil.

Dosavadní pracovníci byli nahrazeni

Ministerstvo obrany se omezilo na strohé prohlášení, které potvrzuje uvedení nového šéfa do úřadu. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski pak v polském rádiu řekl, že „polští pracovníci centra přišli o právo k přístupu k důvěrným dokumentům a museli být nahrazeni pracovníky, kteří toto právo mají“.

Vytvoření centra Severoatlantické aliance pro kontrašpionážní činnost (NATO's Counter Intelligence Centre of Excellence) bylo dohodnuto v říjnu ve Spojených státech. Školicí středisko by mělo mít pobočku také v jihoslovenské Lešti.

Připojit se prozatím chce zhruba desítka zemí, mimo jiné Česká republika, Maďarsko či Německo. Centrum v Lešti nebude určeno pro zpravodajské nováčky. Agenti si v něm budou vyměňovat informace o taktických postupech, o používání technických prostředků či o odevzdávání informací.

Nová polská vláda během prvních týdnů po říjnovém triumfu PiS v parlamentních volbách vyměnila také šéfy tajných služeb i dalších bezpečnostních orgánů a státních úřadů. Do vedení státu dosadila několik lidí s problematickou minulostí a pokouší se i o změnu ústavního soudu, kterou opozice i právní experti označují jako neústavní.