Vlna migrantů ztrácí na síle. Do Německa vstupuje o polovinu méně lidí

Prakticky všechny státy podél takzvané balkánské trasy hlásí za minulé dny nižší počty migrantů. Německo, kam většina těchto lidí směřuje, aktuálně hlásí o polovinu méně příchozích, než tomu bylo počátkem minulého týdne. Nyní jde o zhruba 3 tisíce lidí každý den.

Uprchlíci na rakousko-německých hranicích
Zdroj: ČTK/AP

Pod čtyřtisícovou hranici se počet přicházejících běženců snížil poprvé v pátek. Za celý víkend pak do Německa dorazilo 5800 uprchlíků, z toho tři čtvrtiny přišly přes rakouské hranice do Bavorska, oznámila spolková policie. Celkem podle policejních informací vstoupilo v listopadu do Německa asi 216 tisíc běženců.

Přistěhovalecký proud však slábne. Ještě na počátku minulého týdne přicházelo denně přes 7000 uprchlíků, na této úrovni se jejich počet držel přes dva týdny. Desetitisícovou hranici překonal počet příchozích naposledy 5. listopadu, v letních měsících přitom nebyl takový počet běženců v jediném dni výjimečný.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung zatím nelze přesně určit, co snížení počtu běženců způsobilo. Jedním z důvodů může být pokles teplot a zhoršení počasí v posledních dvou týdnech, kvůli kterému je pro uprchlíky složitější pokračovat v cestě přes Evropu do Německa. K omezení počtu uprchlíků podle listu mohlo přispět i vytvoření plotů a dalších bariér na takzvané balkánské cestě, po níž do Evropské unie přicházela v posledních měsících většina běženců.

Nižší počty běženců hlásí i další země na takzvané balkánské trase, po které většina migrantů na sever Evropy míří. V Rakousku se minulý týden počet příchozích migrantů poprvé dostal pod 3000 denně. Pokles zaznamenaly i Chorvatsko, Slovinsko či Makedonie.

  • Německo letos očekává, že v zemi požádá o azyl přes milion lidí, neoficiální odhady hovoří dokonce o 1,5 milionu.
  • Berlín kvůli vysokému počtu přicházejících běženců žádá o vytvoření stálého mechanismu, který by umožnil rozdělovat žadatele o azyl mezi členské země Evropské unie.